Karty dźwiękowe

Karty dźwiękowe

Karty dźwiękowe jak sama nazwa wskazuje zarządzają całym dźwiękiem płynącym z i do naszego komputera. Pomimo tego wydawałoby się prostego zastosowania karty dźwiękowe są bardzo zróżnicowane i zaawansowane pod względem konstrukcji.

Jaką kartę wybrać?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy potrzebna nam jest karta wewnętrzna, czy zewnętrzna. Następnie należy zwrócić uwagę na interfejs - zewnętrzne karty mogą wykorzystywać złącza S/PDIF, TOSLINK, a także USB podczas gdy wewnętrzne - PCI i PCI-Express. W komteku posiadamy wszystkie wcześniej wspomniane typy kart. 

Co to DAC?

DAC to po prostu układ konwertujący sygnał cyfrowy na analogowy. Popularnie przyjęło się, że tak nazywa się zewnętrzne karty dźwiękowe, które jednak okazuje się są dużo bardziej zaawansowane w budowie i bardzo często posiadają również wzmacniacze słuchawkowe.

Kiedy potrzebna mi jest karta dźwiękowa?

Różnice pomiędzy zintegrowanymi i nawet najbardziej podstawowymi kartami dźwiękowymi są bardzo duże i można je usłyszeć nawet w przypadku najtańszych słuchawek i mikrofonów. 

Karta zewnętrzna czy wewnętrzna?

Aktualnie na rynku dużo większą popularnością cieszą się karty zewnętrzne ponieważ wykorzystują standard USB, bardzo często nie wymagają instalacji sterowników (podczas gdy sterowniki kart wewnętrznych potrafią być problematyczne), a także są odizolowane od szumów elektromagnetycznych ze środka naszego komputera.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru karty dźwiękowej?

Przede wszystkim należy zwrócić na maksymalną częstotliwość próbkowania a także głębokość bitową, ale nie można zapomnieć o jej mocy. Później należy zwrócić na dodatkowe funkcje takie jak cyfrowe wyjścia, wejście mikrofonowe itp. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl