Serwer NAS jest wyposażony w pamięć operacyjną, procesor oraz złącza.

Serwer NAS

Serwer NAS Synology DS218Play Serwer NAS Synology DS218Play
Producent: Synology
Cena:

1 370,99 zł

szt.
zobacz więcej

Serwer NAS - Dysk sieciowy

Szukasz odpowiedniego serwera NAS do swojego domu lub biura? Nie wiesz co wybrać? Podpowiemy czym jest NAS, do czego służy i nie tylko. Na rynku znajdziemy wiele różnych urządzeń. Sklep komputerowy komtek24 w swojej ofercie posiada najlepsze serwery NAS.

Czym jest NAS i do czego służy?

Serwer NAS to w dużym skrócie mały komputer, który wyposażony jest w pamięć operacyjną, procesor oraz złącza. Jednak jego główną funkcją jest obsługa dysku sieciowego. Po jego odpowiedniej konfiguracji, dysk może być wykorzystywany przez wielu użytkowników jednocześnie po podłączeniu do lokalnej sieci. Urządzenie takie podłącza się do sieci za pośrednictwem takiego urządzenia jak router po kablu sieciowym RJ-45 lub bezprzewodowo z wykorzystaniem sieci Wi-Fi. System NAS to znakomite urządzenie pamięci masowej, na którym możemy przechowywać i odczytywać dane, oraz dzielić się nimi z osobami którym udzielimy dostęp.

Jakie atuty ma serwer NAS

Urządzenia doskonale sprawdzają się zarówno w domowych rozwiązaniach jak i wszelkich rodzajach biur. Mówiąc o atutach tych urządzeń, musimy wymienić:

 • Wygoda korzystania - Stała dostępność danych, pozwala na szybką i znakomitą współpracę między pracownikami, oraz szansę na szybkie reagowanie na wszelkie zapytania i potrzeby klientów. Dane zawsze znajdują się w jednym miejscu, a system NAS działa jak prywatna chmura. Niezależnie od miejsca w którym pracujesz, zawsze zyskujesz dostęp do niezbędnych danych. To też świetne rozwiązanie w warunkach domowych, bowiem każdy z domowników ma dostęp do tych samych plików, dzięki czemu możemy szybko dzielić się zdjęciami, lub przechowywać na serwerze zdjęcia rodzinne lub filmy.
 • Prywatna chmura - System NAS będzie odpowiedzią dla wszystkich osób, którym zależy na prywatności. Wszystkie dane przechowywane są w jednym miejscu, do którego dostęp masz Ty i osoby którym udzielisz dostępu. Nikt nie będzie miał wglądu w przechowywane pliki! Serwery NAS można bez trudu szyfrować, a jeśli to potrzebne, każdy użytkownik może otrzymać dostęp do innego, konkretnego pliku lub folderu.
 • Ogromna pojemność - Jeżeli potrzebujesz dużej ilości danych na serwerze, wystarczy dopiąć dodatkowych dysk i gotowe. Dyski do serwerów NAS dobierane są przez nas indywidualnie, dzięki czemu możemy samodzielnie i szybko zwiększyć pojemność.
 • Wszechstronność - Mówiąc o atutach NAS, musimy wspomnieć o ich niesamowitej wszechstronności. Bowiem NAS może pełnić funkcję biblioteki, odtwarzacza multimedialnego, dysk na kopie zapasowe ale też serwera www czy punkty dostępowego i nie tylko!

Na co zwrócić uwagę wybierając serwer NAS

W momencie kiedy podjęliśmy decyzje o zakupie serwer NAS, warto zastanowić się na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

 • Obsługa RAID - Istotną kwestią która jest musimy wziąć pod uwagę decydując się na zakup serwera NAS, jest obsługa macierzy RAID. Pozwala to na utworzenie systemu kilku dysków współpracujących ze sobą. Wsparcie jest szczególnie istotne, poniważ wpływa na odporność serwera na ewentualne uszkodzenia oraz prędkość transferu danych. Dodatkowo pozwala na korzystanie z dodatkowego miejsca na zamontowanych dyskach! Obecnie na rynku znajdziemy najczęściej systemy:
  • RAID 0 - Wykorzystywane są najczęściej do przetwarzania danych multimedialnych. Ten typ macierzy pozwala na przyśpieszenie operacji zapisu i odczytu danych. Należy jednak pamiętać że nie chronią przed utratą danych w wypadku ewentualnych awarii. Macierz RAID 0 zwiększa ilość przestrzeni, ponieważ pliki mogą być rpzechowywane jednocześnie na każdym z nośników.
  • RAID 1 - Macierz zwiększa bezpieczeństwo danych, ponieważ są one replikowane na dodatkowe dyski. Niestety ich minusem jest mniejsza pojemność, bo wynosi ona tyle ile pojemność najmniejszego z dysków.

Na rynku pojawiają się też coraz częściej serwery, które obsługują standardy RAID 5, 6, a czasem nawet i 10.

 • Ilość obsługiwanych dysków - Zastanów się ile danych planujesz przechowywać na swoim serwerze. Najtańszy serwer NAS umożliwia przechowywanie danych tylko na jednym dysku twardym, dlatego warto dobrze przemyśleć czy jeden dysk będzie dla nas wystarczający. W wypadku kiedy zależy nam na bezpieczeństwie przechowywanych danych, warto wybrać urządzenie obsługujące dwa dyski i funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowej.
 • Zarządzanie uprawnieniami - Decydując się na zakup serwera NAS, musimy pamiętać że dostęp do danych będą miały wszystkie osoby korzystające z sieci lokalnej. Możemy jednak temu zapobiec, wybierając serwer NAS wspierający zarządzanie uprawnieniami. Zyskujemy wówczas możliwość stworzenia konta użytkownika lub całej grupy i nadanie każdemu poziomu uprawnień. To doskonałe rozwiązanie w momencie przechowywania danych na serwerze poufnych danych, do których nie każdy powinien mieć dostęp.
 • Automatyczne tworzenie kopii zapasowej - Zabezpiecz się przed utratą ważnych danych, za sprawą dodatkowego oprogramowania które odpowiada za automatyczne tworzenie kopii zapasowej. Odpowiednia konfiguracja serwera pozwala na dowolne ustawienie ilości miejsca na kopie danych. 
 • Bezpieczeństwo - W momencie kiedy przechowujesz wrażliwe dane na swoim dysku sieciowym, wówczas warto zastanowić się nad wyborem serwera NAS z szyfrowaniem danych. Niektóre serwery NAS posiadają wbudowane moduły sprzętowe do szyfrowania danych, dające możliwość pełnego zabezpieczenia danych.
 • Podzespoły - Jeżeli zależy Ci na szybkim dostępie do wszystkich Twoich danych zmagazynowanych na serwerze NAS, to warto zdecydować się nad serwer NAS wyposażony w wydajny procesor. Mocny i wydajny procesor pozwoli na korzystanie kilku osób jednocześnie z dysku, ale też zapewni szybsze działanie samego dysku sieciowego.
 • Zużycie energii - Serwer NAS najczęściej działają przez 24 godziny na dobę, dlatego warto zwrócić uwagę na zużycie energii przez serwery NAS. O ile proste urządzenia charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii, którego najczęściej nawet nie odczujemy na rachunkach, tak w wypadku zaawansowanych urządzeń, koszt zużycia energii może być znacznie większy.

Dodatkowo - Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę? Innymi funkcjami które mogą posiadać serwery NAS, są np.:

 • Wyświetlacz LCD - Doskonałe rozwiązanie pozwalające na szybkie i łatwiejsze skonfigurowanie urządzenia, ale też i proste sterowanie serwerem.
 • Pasywny system chłodzenia - Wybierając serwer, zobaczmy czy aby serwer NAS zapewnia odpowiednie chłodzenia.
 • Pilot do zdalnego sterowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl