Pamięć RAM

Dla wielu pamięć losowego dostępu (RAM) to nic więcej niż “te drugie gigabajty obok pojemności dysku”, jednak należy zauważyć, że pamięć RAM ma ogromne znaczenie w naszych “pecetach”. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej ilość - 4GB wystarczy do codziennego używania komputera, 8GB to wartość wystarczająca do grania w gry na wysokich ustawieniach, 16GB to ilość potrzebna do ustawień maksymalnych w najnowszych grach, a 32GB wzwyż to ilość która zaspokoi nawet najbardziej wymagających. Jednak zanim wybierzemy odpowiednią ilość pamięci dla nas należy również pamiętać o jej typie - w komteku posiadamy wszystkie współcześnie wykorzystywane typy pamięci czyli DDR, DDR2, DDR3 i DDR4 zarówno w formacie DIMM jak i SODIMM.

SODIMM a DIMM - jaka to różnica?

DIMM to standardowy rozmiar pamięci stosowany w większości komputerów stacjonarnych, a SODIMM to standard mniejszych pamięci zazwyczaj stosowanych w laptopach i komputerach typu USDT. 

Czy prędkość pamięci ma znaczenie?

To zależy, ale zazwyczaj tak, prędkość pamięci ma znaczenie. Prędkość pamięci nie ma znaczenia w przypadku starszych zestawów operujących na pamięciach DDR2 i DDR3, ale w przypadku najnowszych komputerów prędkość pamięci może ograniczyć nawet 15% wydajności procesora.

Jaka marka pamięci jest najlepsza?

Nie ma najlepszej marki pamięci. Marka pamięci tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, bo wszyscy producenci biorą kości RAM od tych samych dostawców (Hynix, Samsung, Micron, Elpida) i później wykorzystują standardowe układy ścieżek drukowanych. Ostatecznie więc różnica pomiędzy tanimi i drogimi kościami o takiej samej prędkości sprowadza się do ceny i wyglądu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl