Pamięć RAM

Pamięć RAM 

Dla wielu pamięć losowego dostępu RAM to nic więcej niż “te drugie gigabajty obok pojemności dysku”, jednak należy zauważyć, że pamięci RAM mają ogromne znaczenie w naszych “pecetach”. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej ilość - 4GB wystarczy do codziennego używania komputera, 8GB to wartość wystarczająca do grania w gry na wysokich ustawieniach, 16GB to ilość potrzebna do ustawień maksymalnych w najnowszych grach, a 32GB wzwyż to ilość która zaspokoi nawet najbardziej wymagających. Jednak zanim wybierzemy odpowiednią ilość kości pamięci operacyjnej dla nas należy również pamiętać o jej typie - w Komteku posiadamy wszystkie współcześnie wykorzystywane typy pamięci ram czyli DDR, DDR2, DDR3 i DDR4 zarówno w formacie DIMM jak i SODIMM.

Pamięć RAM SODIMM a DIMM - jaka to różnica?

Pamięć RAM DIMM to standardowy rozmiar pamięci stosowany w większości komputerów stacjonarnych, a pamiec ram SODIMM to standard mniejszych pamięci zazwyczaj stosowanych w laptopach i komputerach typu USDT. Decydując się na zakup pamięci ram pamiętajmy aby pierwsze na co zwrócimy uwagę, był właśnie rozmiar pamięci, ponieważ nie każda pamięć ram będzie odpowiednia do naszego laptopa lub komputera.  

Czy prędkość pamięci RAM ma znaczenie?

To zależy, ale zazwyczaj tak, prędkość pamięci RAM ma znaczenie. Prędkość pamięci nie ma znaczenia w przypadku starszych zestawów operujących na pamięciach DDR2 i DDR3, ale w przypadku najnowszych komputerów prędkość pamięci może ograniczyć nawet 15% wydajności procesora. Jeżeli zależy nam na odpowiednio dużej wydajności naszego zestawu komputerowego lub laptopa, to zdecydowanie musimy brać pod uwagę prędkość kości pamięci operacyjnej. Różnice mogą być na tyle odczuwalne w pewnych grach, że czasem gra może stać się nie grywalna z powodu ograniczania możliwości procesora. Jeżeli masz wątpliwości co do wyboru pamięci RAM, warto omówić te kwestię z pracownikiem sklepu.

Jaka marka pamięci RAM jest najlepsza?

Nie ma najlepszej marki pamięci RAM. Marka pamięci tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, bo wszyscy producenci biorą kości RAM od tych samych dostawców (Hynix, Samsung, Micron, Elpida) i później wykorzystują standardowe układy ścieżek drukowanych. Ostatecznie więc różnica pomiędzy tanimi i drogimi kościami o takiej samej prędkości sprowadza się do ceny i wyglądu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl