Routery

Router Wi-Fi to tak naprawdę kilka ciekawych urządzeń w jednym

Łączy on w sobie najważniejsze cechy trasownika (ang. router) switcha oraz punktu dostępowego( ang. Access Point) . Nawet najtańsze routery pozwalają na podłączenie kilku urządzeń po kablu oraz kilkudziesięciu bezprzewodowo. Świetnym rozwiązaniem jest router pracujący w częstotliwości 2,4GHz oraz 5GHz. Pozwala to na optymalną pracę naszej karty sieciowej wi-fi wraz z routerem. Gdy jesteśmy bliżej routera, karta sieciowa połączona w częstotliwości 5GHz zapewni o wiele szybszy dostęp do internetu (pozwala to na przesył większej ilości danych ale sieć jest dostępna w mniejszej odległości od routera w porównaniu z 2,4GHz).

Przy połączeniu między piętrami/ dużą ilością ścian może okazać się, że nasze urządzenie widzi tylko sieć 2,4GHz. Dlaczego? Fale 2,4GHz są dłuższe więc lepiej penetrują przeszkody. Częstotliwość 2,4GHz pozwala na większy zasięg ale ma kilka znaczących wad. Bluetooth czy mikrofalówka zakłócają te fale, przez co połączenie z routerem może stać się dużo wolniejsze lub nawet niemożliwe. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie routera Wi-Fi? Priorytetem przy zakupie routera jest jego standard pracy. Dla podstawowych zastosowań wystarczy tani router w standardzie 802.11n. Maksymalna przepustowość sięga do 600Mb/s. Idealny dla mało wymagających użytkowników, do surfowania po internecie czy oglądania filmów 1080p w zupełności wystarczy.

Czy router w standardzie 802.11n nada się do połączenia światłowodowego 1000Mb/s?

Zdecydowanie nie, przy tak szybkim połączeniu z internetem przyda się wydajne urządzenie np: Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 Dualband. Oprócz gigabitowych portów dla naszego komputera PC czy laptopa, pozwala on na połączenia MU-MIMO. Standard AC2350 pozwala na maksymalną prędkość połączenia 1733Mb/s w paśmie 5GHz oraz 450Mb/s w paśmie 2,4GHz. 

MU-MIMO to nowość w routerach Wi-Fi

Pracuje wyłącznie na częstotliwości 5GHz i od standardu 802.11ac. Technologia ta oprócz zwiększenia zasięgu poprzez formowanie fal do urządzenia, znacząco poprawia stabilność połączenia.   

Dla prawdziwych zapaleńców szybkiej sieci powstał nowy standard 802.11ax

Pozwala on na przyspieszenie połączenia do nawet 10Gb/s. Standard ten jest szeroko używany wszędzie tam gdzie przepustowość łącza jest priorytetem. Do tak szybkiej sieci niezbędne okazać się mogą nowe wewnętrzne karty sieciowe lub karty WLAN.  Szybki router Wi-Fi usprawni nie tylko prace naszych komputerów, ale pozwoli na większą wydajność dyskom sieciowym czy kamerom IP. Dla ludzi którzy potrzebują szybkiego połączenia z internetem w terenie powstały specjalne mobilne routery Wi-Fi LTE. Mają one wejście na kartę sim i akumulator przez co nie jesteśmy uziemieni przez żaden kabel.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl