Ile kosztuje mocny komputer? 0
Ile kosztuje mocny komputer?

Ile warto wydać na komputer do gier?

Dobry zestaw komputerowy który nie zestarzeje się po kilku latach będzie nas kosztował ponad 4000zł. Koszt dobrej jakości zasilacza to około 300zł, będzie on spełniał standard 80plus lub lepszy dzięki któremu wiemy o dobrej sprawności energetycznej zasilacza. Nie zapominajmy o zabezpieczeniach antyprzepięciowych, dzięki nim w naszym komputerze najczęściej przy przepięciu nie uszkadza się nic lub tylko zasilacz.

Jaka obudowa komputerowa do zestawu?

Obudowa komputerowa nie pełni już tylko funkcji bezpiecznego miejsca na podzespoły komputerowe. Jest ona estetycznym gadżetem który może posiadać swoje własne oświetlenie RGB LED, szklany panel pozwalający na podziwianie naszych komponentów czy efektowną fakturę i przetłoczenia. Pamiętajmy, że oprócz gadżetów powinniśmy zwrócić uwagę na obecność piwnicy oraz dobrej cyrkulacji powietrza. Piwnicą nazywa się specjalne miejsce na zasilacz w obudowie przez co jest on schludnie zakryty. Ciężko jest sprawdzić czy nasz potencjalny kandydat do zakupu jest dobrze wentylowany. Najlepiej sprawdzić test danego modelu w internecie, lub zwrócić uwagę na ilość wentylatorów i filtrów powietrza. Dzięki temu będziemy wiedzieli czy mamy do czynienia z produktem godnym zakupu.

Czy łatwo jest dobrać procesor do zestawu komputerowego?

Znając zastosowania komputera i potrzeby klienta nie stanowi to większego problemu. Ważne aby procesor był przynajmniej 4 rdzeniowy. Dlaczego? Mniejsza ilość rdzeni w dzisiejszych czasach ogranicza możliwości naszego zestawu komputerowego. Coraz więcej programów do profesjonalnej obróbki potrafi wykorzystać pełen potencjał każdego rdzenia nie mówiąc o współczesnych grach AAA. Idealnym wyborem będzie coś pokroju i5 10600 lub ryzen 5 3600. Oba zapewniają przyzwoitą wydajność i aż 6 rdzeni co pozwoli na szybką edycje filmów czy prace w programach typu autocad. Dlaczego nie warto kupować taniego 2 rdzeniowego procesora? Zazwyczaj różnica w cenie jest nieadekwatna do otrzymywanej wydajności przez co tańsze rozwiązania rekomendujemy tylko przy niewielkich wymaganiach (internet, praca z dokumentami).

Jakie chłodzenie procesora?

Rozróżniamy dwa typy chłodzeń procesora, wodne oraz powietrzne. Dzięki niskiej cenie zakupu chłodzenia powietrzne królują w naszych domowych komputerach. Przy procesorze którego nie będziemy podkręcać do granic możliwości i dobrej obudowie która zapewni dostęp świeżego powietrza chłodzenie np grandis czy fortis spokojnie wystarczą do schłodzenia naszych 6 rdzeniowych bestii przy zachowaniu niskich temperatur i dobrej kultury pracy. Chłodzenia wodne w tym budżecie są dobrym wyborem przy bardzo małych obudowach gdzie nie ma możliwości montażu dużych chłodzeń powietrznych.

Wybieramy płytę główną

Nigdy nie powinno się kupować najtańszych płyt głównych. Przez kiepską sekcje zasilania korzystanie z mocniejszych procesorów może okazać się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Bez żadnego chłodzenia na sekcjach zasilania nie będziemy w stanie używać pełnej mocy procesora przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest aby oprócz potrzebnych nam portów i złącz płyta główna była wyposażona w dobrej jakości kondensatory i mosfety.

Karta graficzna do komputera gamingowego

Jest to jeden z najdroższych podzespołów komputerowych w średniej klasie komputerze. Dzięki wysokiej wydajności rdzenia graficznego oraz szybkiej pamięci GDDR5 lub GDDR6 będziemy mogli grać w nasze ulubione gry przy wysokich ustawieniach graficznych i przyjemnym framerate. Gtx 1660ti jest jedną z kart która najczęściej jest używana przy budowie takich komputerów. Przez swoją niską cene zakupu jak na oferowaną wydajność świetnie sprawdzi się w grach jak i programach do edycji grafiki. Czym różnią się najtańsze gtxy 1660ti od tych z najwyższą ceną? Najczęściej oprócz widocznych różnic jak lepsze chłodzenie czy oświetlenie rgb różnica tkwi w zasilaniu kart oraz zegarze rdzenia procesora oraz pamięci. Im wyższy, tym wydajniejsza jest karta.

Pamięć RAM

Jaka jest odpowiednia ilość pamięci ram? Większość użytkowników nie poczuje różnicy przy 16 lub 32GB ramu, dokładnie odwrotnie sprawa się ma przy zastosowaniach profesjonalnych gdzie profesjonalne maszyny do montażu filmów posiadają nawet 256GB ramu. Do średniej klasy komputera optymalnym jest 16GB przy wysokim zegarze. Szczególnie jeżeli zakupiliśmy procesor firmy AMD. Im wyższy zegar pamięci ram tym wyższa wydajność procesora. Proponujemy przynajmniej 3000Mhz przy jak najniższych timingach (CL).

Dyski komputerowy

Dobry dysk to szybki dysk. Najlepiej zaopatrzyć się w pamięć z interfejsem PCIe. Dlaczego? Otóż złącze SATA 3 generacji ma limit swojej przepustowości przy ok. 550MB/s. PCIe 4 generacji pozwala nam na montaż dysków z nawet 8 krotnie wyższą przepustowością (najszybsze pojedyńcze dyski np corsaira). Dla naszego komputera klasy średniej odpowiedni będzie dysk o pojemności 500gb lub 1TB z interfejstem PCIe. Nie będzie on najszybszym dyskiem na rynku, ale prędkości rzędu 3000MB/s przy odczycie i 2000MB/s przy zapisie będą naprawdę przyjemnym doznaniem w codziennym użytkowaniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl