Naprawa czy wymiana karty graficznej? 0
Naprawa czy wymiana karty graficznej?

Weź pod uwagę wiek, typ i stan karty graficznej

Karty graficzne do komputerów różnią się od siebie parametrami technicznymi, wydajnością, a także ceną. Dokonując zakupu, warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na konkretne parametry, które będą odpowiadały wysokości naszego budżetu. W dalszej kolejności należy sprecyzować swoje oczekiwania. Jeśli kupujemy kartę do istniejącego już komputera, to ważną kwestią będzie kompatybilność z określonymi podzespołami komputerowymi. Tutaj należy wziąć pod uwagę, aby karta graficzna nie odstawała znacząco pod względem wydajności procesora.

Karta graficzna to ważny element każdego zestawu komputerowego. Szczególne znaczenie ma w sprzęcie profesjonalnym lub komputerach dla graczy. Karta graficzna służy przede wszystkim do wyświetlania i obróbki grafiki 3D. W komputerach PC karty graficzne montowane są przede wszystkim na złączach PCI-Express. Aktualnie głównymi producentami układów kart graficznych są firma AMD oraz nVidia (karty serii GeForce).

Jak już wiesz, karta graficzna to jeden z głównych elementów potrzebnych do prawidłowego działania sprzętu komputerowego. Wyróżniamy dwa rodzaje kart – układ GPU zintegrowany i oddzielny. Oba typy są na stałe przymocowane do płyty głównej, dlatego wymiana karty graficznej w laptopie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nasz serwis komputerowy kraków zapewnia profesjonalną wymianę lub naprawę tego rodzaju sprzętu.

 

Naprawa czy wymiana karty graficznej

 

Oceń, czy nadszedł czas na naprawę lub wymianę karty graficznej

Karta graficzna dość często ulega awarii. Zdarza się, że jej naprawa wiąże się ze sporym kosztem. W takim przypadku lepiej jest zdecydować się na zakup nowej. Koszt wymiany będzie uwarunkowany od modelu komputera oraz od rodzaju karty graficznej. Czasami zdarzają się także sytuację, w których naprawa jest niemożliwa np. spalenie karty graficznej spowodowane działaniem wysokiej temperatury.

Reballing karty graficznej jest dobrą decyzją w przypadku, gdy stare spoiwo zostało zniszczone, np. w wyniku upadku laptopa. Taki serwis polega na usunięciu spoiwa kulkowego, które łączy kartę graficzną z układem GBA. Po oczyszczeniu i osuszeniu układu, w to samo miejsce przylutowane zostają nowe kulki, które tworzą ponowne połączenie wszystkich potrzebnych elementów. To zadanie wymaga zachowania odpowiednich warunków do prawidłowego przebiegu prac, dlatego zalecamy odwiedzić profesjonalny serwis komputerowy, w celu przeprowadzenia tych czynności.

Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, czy karta graficzna w naszym komputerze w ogóle podlega wymianie. Dowiemy się tego sprawdzając specyfikację techniczną urządzenia – jeśli widnieje w niej zintegrowana karta graficzna, nie mamy możliwości wymiany podzespołu we własnym zakresie.

 

karta graficzna

 

Podsumowanie

Modernizacja komputera jest dość kosztownym zadaniem. Możemy jednak zaoszczędzić na ulepszaniu swojej maszyny korzystając z sklepu komputerowego pod okiem serwisanta – wtedy nie tylko zyskamy w ten sposób pewność, że sprzęt jest kompatybilny z naszym PC-tem, ale także otrzymamy fachowe wsparcie oraz poradę, a decydując się na zainstalowanie karty graficznej lub jej zakup u specjalistów, mamy pewność, że zostanie to zrobione jak należy.

Jeśli już wypróbowałeś wszystkie powyższe opcje i nadal nie masz satysfakcji z twoich wrażeń z grania, możesz rozbudować system do nowszych, wydajniejszych podzespołów. Uaktualnienie zapewnia największy wzrost wydajności, ale jest to również najdroższa opcja i potencjalnie najbardziej skomplikowana.

Konsultując taki zakup ze specjalistą przekonamy się, czy planowana modernizacja jest dla nas opłacalna. Czasami zdarza się, że cena podzespołów, które musielibyśmy wymienić w celu uzyskania kompatybilności z bardzo dobrą kartą graficzną sprawia, że bardziej optymalną opcją staje się zakup nowego komputera. Pamiętajmy, że grafika to nie wszystko – gry i specjalistyczne programy do obróbki zdjęć wymagają również sporych zasobów pamięci ram, szybkiego dysku i mocnego procesora.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl