Skanery

Ręczny przenośny skaner Ręczny przenośny skaner
Producent: Media-tech
Cena:

270,99 zł

szt.
zobacz więcej
Skaner płaski Epson Skaner płaski Epson
Producent: Epson
Cena:

1 325,99 zł

szt.
zobacz więcej

Jaki skaner wybrać?

Jeżeli szukasz skanera który sprawdzi się zarówno do skanowania zdjęć jak i dokumentów, to trafiłeś doskonale. W ofercie sklepu internetowego Komtek24 znajdziesz wiele produktów renomowanych producentów. Rynek skanerów jest jednym z wielu dynamicznie rozwijających się rynków, a skanery znajdują zastosowanie nie tylko w biurach, ale i w naszych domach. Sprawdź i znajdź skaner dla siebie!

Podział skanerów ze względu na budowę

Nim zdecydujesz się na zakup konkretnego skanera, warto sprawdzić jakie rodzaje skanerów znajdziemy. Wyróżnić musimy 3 różne typy skanerów:

  • Skaner płaski - To sprzęt który charakteryzuje się płaską i szklaną powierzchnią, na której należy umieścić skanowany dokument, zdjęcie lub inną rzecz którą chcemy zeskanować. Wbudowane lustra i soczewki odpowiadają za dygitalizowanie obrazu. Skaner płaski to urządzenie które sprawdzi się doskonale w miejscu, w którym nie planujemy często skanować wielu materiałów. Dlatego też świetnie sprawdzi się jako domowy skaner.
  • Skaner szczelinowy - Ten typ urządzeń wyposażony został w specjalny otwór, do którego należy wprowadzić skanowany materiał. Skanowana kartka porusza się po specjalnie przygotowanych rolkach i trafia na promieniowanie światła. Na rynku znajdziemy też urządzenia, które pozwalają na skanowanie dwustronne tzw. duplex. Skaner sprawdzi się w miejscach gdzie chcemy skanować większe ilości dokumentów, m.in biurach.
  • Skaner ręczny - Jeden z najnowszych typów skanera, pozwala na bardzo szybkie skanowanie dużej ilości dokumentów, a sam proces jest bardzo prosty i dokładny. Niebywałym atutem urządzenia jest jego bardzo kompaktowa budowa oraz niska waga. Co ciekawe, urządzenie daje nam możliwość skanowania tylko fragmentu tekstu, bez konieczności skanowania całego dokumentu.

Na co zwrócić uwagę wybierając skaner?

Znając już najważniejsze typu urządzeń, czas zastanowić się nad najważniejszymi parametrami na które należy zwrócić uwagę w trakcie dokonywania wyboru. Sam wybór tak naprawdę zależy od indywidualnych zapotrzebowań, warto przy tym dobrze rozważyć zakup. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje i parametry dla każdego skanera:

  • Rozdzielczość ekranu - Jest to jeden z najważniejszych parametrów na które musimy zwrócić uwagę, ponieważ od niego zależeć będzie jakość zeskanowanego materiału. Parametr powinien być istotny zwłaszcza dla osób planujących pracę ze zdjęciami i negatywami. Zwróćmy uwagę aby wartość oscylowała od 600 dpi w górę, pozwoli to nam na skanowanie w wysokiej jakości.
  • Układ optyczny - Na rynku znajdziemy skanery z różnymi typami układów optycznych. Część wyposażona jest w technologię CCD z lampą fluorescencyjną, czyli technologię która znajdzie zastosowanie wśród osób pracujących z archiwizacją slajdów. Znajdziemy też urządzenia z optyką w formacie CIS z diodami LED, ten sprzęt wyróżnia się znacznie niższą wagą, szybszym uruchamianiem oraz mniejszym zapotrzebowaniem na energię. Niestety jest to okupione niższą jakością skanowanego materiału, dlatego zaleca się korzystanie z nich w domu.
  • Szybkość skanowania - Parametr na który również warto zwrócić uwagę, aby widzieć ile czasu zajmie skanowanie jednego dokumentu. Może mieć znacznie w momencie gdy zależy nam na skanowaniu dużej ilości materiałów.
  • Obsługiwane formaty - Wybierajmy urządzenia które pozwalają na zapisywanie skanów w możliwie największej ilości formatów. Zwłaszcza warto zwrócić na to uwagę, jeżeli zależy nam na skanowaniu materiałów w większej rozpiętości barw niż oferuje to JPG. Na uwagę zasługują urządzenia umożliwiające zapis w formacie TIFF, który umożliwia skanowanie materiałów w 16-bitowej rozdzielczości.

Jaki skaner do biura, a jaki do domu?

Kiedy zależy nam na wybraniu odpowiedniego urządzenia do zastosowań domowych lub w małym biurze, wówczas warto zastanowić się nad modelami płaskimi. Modele te sprawdzą się doskonale w momencie kiedy nie skanujemy codziennie dużej ilości materiałów. Jeżeli jednak zależy nam na większej wydajności, wówczas warto szukać wariantów z automatycznym podajnikiem, który rozwiąże problem. Zwróćmy też uwagę czy urządzenie umożliwia przesyłanie zeskanowanych plików przez sieć WiFi, jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza w małych biurach.

Do większego biura lub instytucji, warto zdecydować się na wybór skanera szczelinowego z oprogramowaniem OCR, czyli modułem który umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków. Zwróćmy koniecznie uwagę na szybkość skanowania oraz odpowiednią rozdzielczość. To nie wszystko, bowiem warto mieć też na uwadze możliwość bezprzewodowego łączenia oraz dzielenia się plikami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl