Jaki zasilacz do komputera? 0
Jaki zasilacz do komputera?

Jaki zasilacz wybrać do komputera stacjonarnego?

Zasilacz komputerowy jest jednym z podzespołów komputerowych do których najczęściej nie przywiązujemy uwagi, przez co wiele z naszych komputerów kończy z usterką lub poważną awarią. Znaczna ilość przygotowanych zestawów komputerowych dostępnych w sklepach internetowych, wykorzystuje tanie i często kiepskie zasilacze komputerowe. Warto tutaj pamiętać o konieczności wybierania sklepów, które oferują odpowiednią gwarancję na zestawy komputerowe. Co w wypadku gdy sami składamy komputer stacjonarny do gier lub pracy? Wówczas warto postawić na markowe zasilacze, a nie chińskie zamienniki i tanie zasilacze, które narażają nasze drogocenne karty graficzne i procesory na nadmierne zużycie i wcześniejsze awarie.

Zasilacz do zestawu komputerowego

Jak dobrać zasilacz do komputera?

Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać to moc pobierana przez nasz zestaw komputerowy, możemy szybko to sprawdzić, za sprawą dostępnych online kalkulatorom mocy. Pamiętajmy aby dobrać moc z lekkim zapasem, nigdy nie wiadomo czy zasilacz w przyszłości nie przyda nam się przy dalszej rozbudowie komputera. Przyjmuje się, że 600W zasilacz powinien wystarczyć do zestawów ze średniej półki (najczęściej sprzedawanych). Aby zasilacz odpowiednio spełniał swoją funkcję powinien być certyfikowany odpowiednimi zabezpieczeniami oraz wysoką sprawnością energetyczną. Przyjmijmy, że nie chcemy schodzić poniżej 80plus gold. Dlaczego? Standard 80plus gold sprawia, że zasilacz przy średnim poborze mocy będzie sprawny w około 90% co przełoży się na niskie zużycie energii elektrycznej. Co do producentów zasilaczy, starajmy się wybierać markowe rozwiązania ze sprawdzoną historią (bezpieczniej kupić sprawdzony starszy model niż nowy ale bez jakichkolwiek recenzji) Dlaczego? Nie jesteśmy testerami danego modelu przez co nie wiemy czy po kilku latach nie będzie czekać na nas niemiła niespodzianka. Gdy składamy komputer sami, możemy ułatwić sobie życie przy składaniu komputera przez wybór modelu z modularnym okablowaniem. Jest to idealny wybór przy obudowie ze szklanymi panelami, gdyż ułatwi nam sensowny cable managment.

Ile warto wydać na zasilacz?

Wydając więcej na zasilacz możemy spodziewać się zwrotu środków przez oszczędności w prądzie (kilku procentowa różnica poboru energii między standardem 80plus gold a 80plus platinum przez kilka lat da nam około 100-200zł w zależności od użytkowania komputera). Dzięki większemu budżetowi na zasilacz premium będziemy mogli spać spokojnie, a overclocking będzie przyjemnością dzięki niskiemu napięcia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl