Jaki dysk twardy do komputera? Jaki najlepszy? 0
Jaki dysk twardy do komputera? Jaki najlepszy?

Jaki dysk twardy do komputera? Jaki najlepszy?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać że dysk twardy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia komputera. To właśnie na nim instalujemy bowiem system operacyjny i wszelkie niezbędne nam programy i gry. Na dysku przechowujemy wszystkie najważniejsze dane. To dlatego tak ważne jest aby dobrze przemyśleć zakup dysku. Jaki dysk twardy do komputera? Jaki najlepszy? Na te pytania postaramy się odpowiedź w poniższym artykule.

Rodzaje dysków twardych

Przed omówieniem poszczególnych parametrów, musimy zająć się inną bardzo ważną kwestią, a mianowicie na wskazanie dwóch najważniejszych grup dysków.

  • Dyski HDD – Dyski twarde talerzowe. Modele tych dysków wyróżniają się między innymi ruchomymi talerzami i głowicą, która odpowiada za odczyt danych. To właśnie przez te ruchome elementy, dyski HDD są tak bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Dyski SSD – Dyski twarde półprzewodnikowe. Są to znacznie bardziej zaawansowane technologicznie dyski niżeli HDD. Dyski te nie posiadają żadnych ruchomych dysków, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia, wyróżniając się przy tym bardzo wysoką szybkością dostępu do danych.

Polecane dyski HDD i SSD

Dysk Corsair Force LE200 240GB SSDDysk HDD 3,5 WD 2TB SATADysk SSD Patriot Burst 480GB

Corsair Force LE200 - 240GB

WD 2TB HDD SATA

Patriot Burst 480GB 2,5"

Co wybrać? HDD czy SSD?

Wiedząc już czym charakteryzuje się każdy z dysków, możemy przystąpić do wybrania konkretnego modelu. Biorąc pod uwagę specyfikę działania dysków, warto zastanowić się nad wyborem dysku SSD, ich problem jednak to wysoka cena w stosunku do pojemności. Pod względem cenowym zdecydowanie wygrywają dyski HDD.

Jeśli dysponujemy małym budżetem, lepszym wyborem będzie dysk HDD. W wypadku kiedy liczymy na znaczny przeskok szybkości działania, to SSD da nam gwarancję skoku jakościowego. Nawet mały dysk SSD pozwoli znacznie przyspieszyć działanie komputera, jeśli zainstalujemy na nim system operacyjny.

Jaki dysk twardy do gier?

Tutaj wybór powinien być bardzo łatwy. Jeśli zależy nam na szybkim działaniu gry, powinniśmy postawić na dysk SSD. Jeżeli dysponujemy małą ilością środków, dobrym wyborem będzie kupno małego dysku SSD na którym przechowywać będziemy wymagające gry i system operacyjny. Ewentualnie możemy postawić na dysk HDD, warto jednak wybierać modele które wyróżniają się prędkością obrotową równą 7200 obr/min.

Jaki dysk do laptopa?

Przed kupnem dysku twardego do laptopa, musimy uświadomić sobie że laptopy wykorzystują dyski w formacie 2,5-cala. Warto tutaj wybierać modele o niskim poborze mocy, a także z systemem zabezpieczającym przed wstrząsami.

Jak przy wyborze dysku do komputera stacjonarnego, odpowiedź będzie zdefiniowana tym jak wykorzystujemy nasz laptop. Jeśli będzie on nam służył wyłącznie do przeglądania zasobów internetowych, wówczas dysk HDD będzie dla nas w zupełnie wystarczający. Gdy laptop będzie nam służył do grania lub intensywnej pracy, wtedy warto postawić na modele SSD. Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyborem, skontaktuj się z naszym serwisem komputerowym i pomożemy!

Source

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl