Jak bezpiecznie podkręcić procesor? OC i7 8700k! 0
Jak bezpiecznie podkręcić procesor? OC i7 8700k!

i7 8700k to dalej jeden z najszybszych procesorów

Sześć szybkich rdzeni, wysoki zegar na każdym z nich, do tego duży cache i glut? No właśnie, glut glutowi nie równy. Co to glut? Dlaczego tak bardzo od niego zależy czy i7 8700k jest godnym zakupu procesorem? Czy dalej warto go kupić? Ile kosztuje? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedź w tym tekście poświęconemu najwydajniejszemu procesorowi do gier Intela z końcówki 2017r.

A co to ten cały glut?

i7-8700k-delid

Potocznie nazywamy tak połączenie między IHSem (metalowy odpromiennik ciepła procesora) z samym procesorem. Są dwa typy tego połączenia: procesor może być zlutowany z IHSem przez co przewodnictwo cieplne jest więcej niż świetne (tak zwany lut) lub tańsze rozwiązanie tj. połączenie między tymi dwoma komponentami można wykonać pastą termoprzewodzącą(glut). Ogranicza to przekazywanie ciepła generowanego z naszej sześciordzeniowej bestii do metalowego IHSa który to styka się z naszym chłodzeniem. Intel w 9 generacji czyli i7 9700k poprawił swój błąd. Czy różnica w przewodnictwie cieplnym jest duża? Tak. Czy uniemożliwia to używanie procesora? Nie, ale utrudnia Overclocking. Czy da się coś z tym zrobić? Tak ale to ryzykowne i można uszkodzić procesor (delid).

Czemu glut nie jest równy glutowi? Otóż jest to kwestia szczęścia jak dobrej jakości i w jaki sposób nasz drogi Intel nałożył pastę. W dużym skrócie, lut daje nam około 15stopni w stresie mniej co jest ogromną wartością dla entuzjasty niedzielnego OC. Dlatego ten temat jest tak często poruszany i budzi skrajne emocje.

Czy do tego procesora potrzebuję ogromne chłodzenie, a najlepiej wodne 2x360mm chłodnice custom loop EK 20cm grubości chłodnicy?

Nikt nie zabroni Ci zakupić do tego procesora chłodzenia za 1000 czy 1500zł. Trzeba sobie tylko zadać pytanie, po co nam aż tak wydajne chłodzenie skoro problem nie leży po stronie naszego chłodzenia a niskiej jakości pasty między procesorem a IHSem która nie jest w stanie oddać więcej ciepła. Wydajne chłodzenie jest wskazane, ale do procesora którego nie będziemy podkręcać nada się spokojnie tanie powietrzne rozwiązanie typu Fortis czy Grandis. 

chlodzenie-dwuwiezowe-gelid-phantom-250W

Kupujesz i7 8700K i nie masz zamiaru go podkręcać? Nie tędy droga graczu!

Nie masz zamiaru kręcić procesora? Poszukaj i7 8700, zaoszczędzisz 100-200zł a stracisz niewiele. Chcesz kręcić procesor do granic jego możliwości? Tutaj zaczyna się spirala problemów z tym modelem. Model oznaczony literą K, odlbokowany mnożnik, bardzo wysoki zegar bazowy 3,7GHz (4,7GHz w turbo) nic tylko kręcić do 5GHz i pochwalić się wysokim FPSem w Heroes 3 albo LOLu. Niestety większość sztuk z którymi miałem doczynienia potrzebowały do tego delida albo temperatura osiągała +-90 stopni bez większego problemu. I to w dobrze wentylowanej obudowie, z 360mm AiO od NZXT (Kraken X73). Spotykałem się również z takimi samplami które potrafiły wykręcić 5,2GHz i na tym samym chłodzeniu, w tej samej obudowie osiągały maksymalnie 77stopni. Dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniem!

Delid i 5GHz+ albo glut i piekło perfekcjonistów na 4,9GHz

Dlaczego niektóre sztuki kręcą się tak dobrze przy niskiej temperaturze? Wysoki wynik zegara to loteria. Dosłownie, jest nawet strona siliconlottery gdzie możemy podglądnąć jaki procent procesorów może osiągnąć daną prędkość przy konkretnym napięciu. A co z niską temperaturą? Zależy ona od kilku czynników ale przytoczę dwa najważniejsze, pierwszą sztuczką w osiągnięciu niskiej temperatury w tym modelu przy takim zegarze to naprawa gluta przez delid. Delid jest fizyczną ingerencją w procesor więc liczcie się z utratą gwarancji. Polega on na zdjęciu czapki procesora (IHS), zmyciu pasty i użyciu w jej miejscu ciekłego metalu o wysokiej przewodności ciepła. Pozwala to na obniżenie temperatury pod obciążeniem o około 15 (nawet do 25) stopni! Drugim sposobem na obniżenie temperatury jest zmiana napięcia procesora na niższe. Im niższe napięcie, tym mniej ciepła wytwarza procesor, oraz potencjał procesora spada. Sztuka OC do codziennego użytku polega na znalezieniu złotego środka gdzie osiągamy satysfakcjonujący nas zegar przy niskim napięciu i temperaturze nie przekraczającej 80stopni.

Czy warto zdelidować procesor?

To pytanie które ciężko odpowiedzieć nie znając zastosowania. Kupiłeś RTX 3090 do tego procesora i chcesz wykorzystać jego pełen potencjał? Moja odpowiedż: deliduj i kręć na ile pozwalają Ci warunki. Masz OC na 4,9GHz i sensowną grafikę ale zadowalają Cię osiągi? Gra niewarta świeczki.

delidowanie-procesora-i7-8700k

Bez czego nie podkręcę mojej i siódemki?

6 podstawowych zasad przy OC do kompa na co dzień:

  • Kup zasilacz który ma zapas mocy i jest polecanym modelem/ znaną marką
  • dobre chłodzenie ma nie tylko utrzymać CPU poniżej 80stopni ale przy okazji nie budzić wszystkich w nocy
  • dobra wentylacja obudowy pomoże obu wyżej wymienionym w pracy
  • nic na siłę, jak logujesz się do systemu przy 5,4GHz ale wywala po jakimś czasie bluescreena zejdź na ziemię i spróbuj podbić napięcie albo obniżyć zegar.
  • im niższe napięcie użyjesz tym lepiej, nie przekraczaj 1,35-1,4V w tym modelu
  • bez porządnej sekcji zasilania z dobrym chłodzeniem na płycie głównej nawet nie próbuj. Usmażysz płytę główną. 

Polecany i dobry zasilacz komputerowy? Jak go rozpoznać i czym się kierować? Czy potrzebuję chłodzenie wodne? Jaki związek ma obudowa z wydajnością mojego procesora?

Najlepiej kupić zasilacz o mocy wyższej niż potrzebujemy, będzie przez to pracował ciszej i co najważniejsze dłużej bez awarii. Gdy już wciągniesz się w OC CPU i zobaczysz efekty, będziesz chciał przeczytać 2 artykuł o podkręcaniu GPU przez co 500 czy 550W zasilacz może okazać się niewystarczający lub będzie bardzo głośno pracował. Dlatego złotym środkiem jest 750W od np: Corsaira z modularnym okablowaniem i certyfikatem 80plus. O certyfikatach i zasilaczach więcej pisałem TUTAJ. Załóżmy, że posiadasz odpowiedni zasilacz, teraz czas na chłodzenie. Umówmy się, spartan może okazać się zbyt mały do osiągnięcia 5GHz ale nie bronię Ci go użyć do tego procesora. Co to to nie. Sam kiedyś przez awarię mojego głównego chłodzenia byłem zmuszony do undervoltingu i7 8700k na spartanie PRO i byłem zdziwiony, jak bardzo można zejść z napięciem przy 4,6GHz. Pamiętajmy, sześć rdzeni, glut, i chłodzenie za 80zł. I w stresie magiczne 73stopnie. Wracając na ziemię, 360mm AiO będzie świetnym pomysłem, przy 240mm zastanowiłbym się czy Noctua nie będzie wydajniejsza, 120mm tylko gdy procesor jest w bardzo małej obudowie i nie ma możliwości zainstalowania wydajnego chłodzenia powietrznego/większej chłodnicy. Na każdym z tych chłodzeń będziemy w stanie podbić nasz zegar ale tylko te najwydajniesze pozwolą na przełamanie tej magicznej bariery 5GHz. Obudowa jest bardzo prostym zagadnieniem. Duża, dobrze wentylowana będzie lepsza od małej, ze słabą wentylacją i małą ilością miejsca. Tak samo sprawa ma się z pastą termoprzewodzącą. Kupujesz Kryonauta od thermal grizzly i zyskujesz 1-2 stopnie przewagi nad innymi produktami, oszczędzasz i kupujesz arctica mx4 to ten stopień lub dwa tracisz.

Poradnik overclockingu krok po kroku

Znając bezpieczne wartości napięcia, możliwości naszego sprzętu, i wiedząc, że nasz zasilacz nie usmaży płyty głównej możemy przystąpić do działania. Wchodzimy do Biosu płyty głównej, szukamy trybu expert (msi) czy zaawansowanego. Dwie wartości które będą nas interesować to mnożnik (bazowo x37) oraz Vcore (bazowo auto). Posiadając chłodzenie z górnej półki zacznij od x48 1,3V. Sprawdź czy procesor jest stabilny oprogramowaniem typu prime95 czy occt. Wyciągnij wnioski, a sam będziesz wiedział w którą stronę przesunąć wartości. Komputer się nie uruchamia? Podbij napięcie o 0,01-0,02 i spróbuj jeszcze raz. Komputer jest stabilny a temperatury są niskie? podbij mnożnik o 1 i napięcie o 0,01-0,02. Większość procesorów powinno osiągnąć 4,9GHz przy 1,35V. Chciałbyś osiągnąć 5GHz ale przy 1,35V Twój komputer pracuje niestabilnie? Spróbuj 1,36V. Jeżeli nie przekroczysz 1,4V a Twoja płyta główna ma w miarę dobrą kalibrację nie powinno się nic stać. Moja osobista sztuka wykręca 5,1GHz przy 1,38V ale temperatura na poziomie 90-95stopni jest nie do zaakceptowania. Pamiętaj aby porządnie sprawdzić stabilność CPU, to że system Windows się uruchomi to połowa drogi.

poradnik-podkrecanie-i7-8700k

Jaką pamięć RAM zakupić do naszej sześciordzeniowej bestii?

Chcesz kręcić procesor do granic możliwości ale masz tanie moduły z zegarem 2133-2400MHz? Ograniczasz w ten sposób wydajność swojego procesora! Najlepszym rozwiązaniem posiadając już takie kości będzie przetaktowanie ich (tak, RAM też można podkręcić). Jeżeli jesteś przed zakupem, wybierz kości o zegarze 3000-3200MHz. Dlaczego? Są one dosyć tanie a zapewniają dodatkowe kilka procent wydajności. Ile RAMu zakupić? Moim zdaniem do gier i codziennego użytkowania 16GB jest wystarczające. Potrzebujesz komputera do obróbki filmów lub muzyki? 64GB może okazać się dobrym pomysłem.

Odpowiednia karta graficzna dla i7 8700K

Najbardziej optymalna karta dla Ciebie będzie zależała od gier w które grasz. Nie od dziś wiemy, że karty AMD lubują się w api VULKAN, więc grając tylko w DOOMa lepiej pomyśleć o czymś z oferty czerwonych. Do rozsądnego grania z raytracingiem potrzebny będzie RTX3070. Taki zestaw pozwoli na grę w wysokich detalach, 1440p i 144fps lub 4K 60fps w 90% tytułów. Z ustawieniami Ultra wygląda to następująco:

Zacnie nieprawdaż? Bez monitora 1080p240Hz/1440p 144Hz/2160p 60Hz nie ma co inwestować w tak poważny sprzęt.

Wracając do meritum, czy jest to dobry zakup w 2020roku?

Posiadając płytę główną, jak najbardziej. Kupując nową platformę, rozejrzałbym się za czymś od amd typu ryzen 7 3700.

Bibliografia:
grafika z wykresami 1440p dzięki uprzejmości:

https://www.gpucheck.com/gpu/nvidia-geforce-rtx-3070/intel-core-i7-8700k-3-70ghz/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl