Oświetlenie

Lampy ogrodowe i oświetlenie ogrodowe

Chcesz sprawić że Twój ogród będzie olśniewał nie tylko za dnia, ale i po zmroku? Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie możliwości oświetlenia ogrodowego. Na rynku znajdziemy niesamowitą ilość różnych ciekawych, propozycji zakupowych od lampy solarne po reflektory ogrodowe czy lampy najazdowe, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej! Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli nam wyeksponować nasze wypielęgnowane rabatki z kwiatami, ozdobne krzewy czy inne rośliny które chcemy przedstawić. Oświetlenie ogrodowe daje nam możliwość nienagannego prezentowania naszych kwiatów nie tylko w świetle dziennym, ale i po zmroku. Zaplanuj zawczasu odpowiednie oświetlenie i nadaj swojemu ogrodowi niesamowity charakter, który będzie olśniewał nie tylko wszystkich Twoich gości, ale i Ciebie! Lampy zewnętrzne to też doskonałe rozwiązania dla wszystkich tych, którzy chcą funkcjonalnie podzielić swoją posesję. Sprawdź na jakie kluczowe kwestie oświetlenia ogrodowego zwrócić uwagę, jakie rodzaje lamp występują i nie tylko.

Rodzaje lamp ogrodowych

Oświetlenie ogrodowe to ogromny rynek na którym znajdziemy bardzo dużą ilość różnego typu lamp, dlatego warto na samym początku dowiedzieć się jakie rodzaje lamp wyróżniamy:

 • Lampy ścienne - Jak sama nazwa wskazuje, to rodzaj lampy, która montowana jest poprzez przymocowanie jej do ściany. To znakomite rozwiązanie do wykorzystania na tarasach, altanach lub furtkach.
 • Reflektory kierunkowe - Nic tak nie pomoże Ci podkreślić charakteru ogrodu jak precyzyjnie skierowane oświetlenie na daną rabatkę lub krzak. Reflektory charakteryzują się bardzo duża wygodą użytkowania, co pozwala na łatwe i konkretne ustawienie oświetlenia.
 • Lampy najazdowe - To bardzo efektowne lampy, które doskonale sprawdzą się w ogrodzie o każdej powierzchni. Najczęściej montowane są w podłodze, ścieżkach lub podjazdach. Lampy najazdowe posiadają najczęściej okrągły kształt i charakteryzują się niebywałą wytrzymałością i są odporne na nacisk kół samochodowych!
 • Słupki i lampy stojące - Jedne z najbardziej popularnych rodzajów lamp, najczęściej umieszczane są wzdłuż ścieżek lub dróżek. Są to też lampy które bardzo często wyposażone są w panele fotowoltaiczne i ładują się przez cały dzień z wykorzystaniem promieni słonecznych. Lampki ogrodowe solarne to najczęściej właśnie lampy w typie słupków i lamp stojących.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie ogrodowe?

 • Lampy ogrodowe na prąd czy solarne? - To jedno z pytań przed którym stajemy w momencie projektowania oświetlenia ogrodu. Każda z form oświetlenia ma swoje plusy i minusy:
  • Lampa ogrodowa na prąd - najważniejszymi plusami tego rozwiązania, jest ich niezawodność, brak zmartwień o czas i jakość pracy oraz ich duża moc. Na minus należy zaliczyć konieczność poprowadzenia odpowiedniej instalacji, co może być dużym problemem w już gotowych ogrodach.
  • Lampy solarne - na duży plus zasługuje bardzo łatwy montaż, brak przewodów które mogłyby przeszkadzać w odpowiednim wyeksponowaniu naszego ogrodu oraz ich automatyzacji w kwestii uruchamiania. Niestety na minus należy zaliczyć ich niewielką ilość emitowanego światła.
 • Zdalne sterowanie - Najnowsze rozwiązania na rynku oferują możliwość sterowania oświetleniem bezpośrednio z naszego telefonu, ale to nie wszystko, bowiem możemy zaprogramować działanie i ustalić w jakich momentach ma zostać uruchomione oświetlenie, lub ustawić nawet całe projekty świetlne. Jeżeli chcemy korzystać z tych możliwości, należy zdecydować się na nie od razu na etapie projektowania ogrodu.
 • Bezpieczeństwo - W momencie wybierania oprawy do lamp ogrodowych, zwróćmy uwagę na jedną kluczową kwestię, a mianowicie bezpieczeństwo. Zdecydowanie zalecamy wybieranie urządzeń oferujących ochronę na poziomie min. IP 44.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl