Smartdom

Gniazdko smart WiFi Gniazdko smart WiFi
Producent: Gosund
Cena: 49,99 zł
szt.
zobacz więcej
Gniazdko Sonoff S26 S26R2-TPF Gniazdko Sonoff S26 S26R2-TPF
Producent: Sonoff
Cena: 49,99 zł
zobacz więcej
Inteligentna żarówka WiFi LED Inteligentna żarówka WiFi LED
Producent: SmartDGM
Cena: 16,89 zł
szt.
zobacz więcej
Inteligentne gniazdo Wi-Fi Smart DGM Inteligentne gniazdo Wi-Fi Smart DGM
Producent: SmartDGM
Cena: 44,88 zł
zobacz więcej
Pilot samokopiujący do bram Pilot samokopiujący do bram
Producent: Media-tech
Cena: 62,99 zł
zobacz więcej
TP-LINK Tapo P110 gniazdko Wi-Fi TP-LINK Tapo P110 gniazdko Wi-Fi
Producent: TP-Link
Cena: 79,00 zł
szt.
zobacz więcej
Wtyczka Smart Plug TP-LINK HS110 Wtyczka Smart Plug TP-LINK HS110
Producent: TP-Link
Cena: 149,99 zł
zobacz więcej

Smartdom i inteligentne urządzenia

Przejmij kontrolę nad swoim domem!

Koncepcja inteligentnego domu była przez ostatnie lata bardzo mocno rozwijana, dlatego obecnie możemy cieszyć się ogromną ilością rozwiązań, które mogą pomóc nam sterować swoim domem przez urządzenia mobilne, ale nie tylko! Sprawdź co właściwie kryje się pod określeniem inteligentnego domu i zbuduj z nami swój w pełni zintegrowany system smartdom. W ofercie sklepu komputerowego Komtek24, znajdziesz wiele różnych produktów, które pomogą w budowaniu systemu.

Czym właściwie jest inteligentny dom?

Hasło "inteligentny dom" jest mocno eksploatowane i osoby które nie zgłębiają tematu, mogą mieć problem ze zrozumieniem czym właściwie jest inteligentny dom. Smart dom oznacza zbiór różnych systemów oraz urządzeń umożliwiających zdalną obsługę. Po podpięciu się do gotowego systemu smartdom, użytkownicy zyskują możliwość zdalnego sterowania i wysyłania poleceń do podłączonych urządzeń. Takim sposobem możemy przejąć kontrolę nad oświetleniem, bez potrzeby wstawania z łóżka. Wystarczy tylko chwycić telefon lub inne urządzenie mobilne i sterować poziomem oświetlenia w każdym pomieszczeniu z osobna. Jednak rozwiązania smartdom nie ograniczają się wyłącznie do oświetlenia, wręcz przeciwnie, możemy przejąć kontrolę nad gniazdkami elektrycznymi, monitoringiem, ogrzewaniem, telewizorem czy systemu audio! Warto też pamiętać, że inteligentne domy i systemy z nim związane nie ograniczają się wyłącznie do zdalnego sterowania urządzeniami stricte w domu, ale może to być też system podlewania w ogrodzie lub bramą garażową. Możliwości jest bardzo wiele i stale się powiększają ponieważ rynek jest bardzo młody i chłonny nowych rozwiązań. Rozwiązania te znakomicie sprawdzają się w momencie gdy jesteśmy na wakacjach i chcemy mieć pewność że żadne żelazko nie zostało włączone, lub zaistnieje potrzeba podlania ogrodu.

Podstawę smart domu stanowi jeden główny element sterujący. Urządzeniem tym jest centralka, która odpowiada za połączenie wszystkich elementów w jeden system oraz w jedną sieć. Dzięki temu wystarczy że połączymy nasz smartfon z centralką sterująca i nie ma potrzeby parowania urządzenia z każdym pojedynczym elementem systemu. Dodatkowo niektóre systemy smartdom umożliwiają tworzenie zautomatyzowanych scenariuszu, np., w momencie gdy system wykryje że wychodzi z domu, sam zgasi wszystkie światła i zamknie okna oraz drzwi. Możemy go też wykorzystać do zaprogramowania powrotu do domu tak, aby system automatycznie uruchomił oświetlenie i ogrzewanie.

Smartdom, a asystent głosowy?

Kilka lat temu na rynku pojawili się asystenci głosowi, którzy mieli za zadania ułatwić nam codzienne funkcjonowanie z otaczająca nas technologią i wyręczać nas w części rzeczy. Asystent głosowy sprawdzi się też doskonale w rozwiązaniach smartdom, bowiem w większości systemów możemy zdalnie sterować za pomocą asystenta głosowego. Wystarczy poprosić o przygaszenie świateł w danym pomieszczeniu, bądź poinformować go kiedy wrócimy do domu, aby on wcześniej odpowiednio nagrzał nasze mieszkanie. Możliwości jest bardzo wiele i w zasadzie jedyne co nas ograniczenia, to wyobraźnia. Na rynku znajdziemy rozwiązania smart poczynając od gniazdka sieciowego, przez lampki, po telewizory i rolety lub nawet zamki w drzwiach.

Elementy smartdomu

Jeżeli zainteresował Cię system smartdom, to teraz przyjrzymy się jakie elementy i urządzenia mogą wchodzić w skład naszego inteligentnego domu:

 • Systemy alarmowe - zaliczyć możemy tutaj urządzenia takie jak rolety, brama wjazdowa, czujniki dymu lub ruchu.
 • Oświetlenie - często to właśnie oświetlenie stanowi podstawowy element smartdomu. Elementy te możemy wykorzystać do symulowania obecności podczas dłuższych wakacji, ale też ustawić system aby ten uruchamiał oświetlenie po przekroczeniu progu naszego domu. Dodatkowo dochodzi do tego sterowanie poziomem oświetlenia.
 • Automatyka i scenariusze - za sprawą szybkiego rozwoju technologii smartdom, możemy skorzystać z harmonogramów działania oświetlenia, systemów grzewczych i nie tylko. Zintegruj ze swoim systemem kominem, pompy ciepła, a nawet ogrzewanie podłogowe.
 • System audio - chcesz słuchać muzyki w swoim domu w każdym pomieszczeniu? Nie ma problemu. Dzięki systemom audio możesz zaprogramować swój dom tak, aby dźwięk podążał za Tobą, niezależnie od pokoju w którym się znajdujesz.
 • Bezpieczeństwo - korzystaj z wideodomofonów, czujników, oraz innych kamer, a to wszystko bezpośrednio ze swojego urządzenia mobilnego. Możesz wykorzystać system tak, aby rejestrował każdą osobę zbliżającą się do furtki, lub automatycznie otwierał drzwi w momencie rozpoznania znajomej twarzy.
 • Gniazdka sieciowe - Smart Plug to inteligentne gniazdka sieciowe, które pozwalają na wygodne sterowanie pracą urządzeń podłączonych do gniazdka, ale także zarządzanie pobieraniem energii. Istnieje też opcja zaprogramowania harmonogramów, aby korzystanie było jeszcze przyjemniejsze. Dzięki temu zyskasz możliwość sterowania sprzętami elektronicznymi, bez konieczności korzystania ze sprzętów elektronicznych.

Odpowiednie wykorzystanie urządzeń i inteligentne domu, pozwoli nam stworzyć system który sam automatycznie będzie reagował na zaistniałą sytuację. Doskonałym przykładem takiego wykorzystania, będzie sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, gdy np. temperatura spada w naszym domu, system sam może uruchomić ogrzewanie automatycznie aby utrzymać ustaloną temperaturę.

Wady i zalety inteligentnego domu

Jeżeli już wiemy czym jest smartdom i jakie właściwie elementy go tworzą, to przejdźmy teraz do omówienia najważniejszych wad i zalet samego systemu.

Zalety smartdomu:

 • Swoboda w wprowadzaniu własnych ustawień domu,
 • Tworzenie dużej ilości scenariuszy,
 • Możliwość sterowania spoza domu,
 • Duże oszczędności na ogrzewaniu oraz poborze prądu,
 • Zwiększone bezpieczeństwo,
 • Łatwe i szybie dopinanie dodatkowych urządzeń.

Wady smartdomu:

 • Wysokie koszta pierwszej instalacji,
 • Wymóg stałego i dobrego łącza oraz zasilania,
 • Kłopotliwy montaż przy pierwszym wdrożeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl