Recenzja Windows 11 (21H2/10.0.22000.65) - Jest na co czekać? 0
Recenzja Windows 11 (21H2/10.0.22000.65) - Jest na co czekać?

Recenzja Windows 11 (21H2/10.0.22000.65) - Jest na co czekać?

Pierwsze wrażenia, czyli co nas czeka

Pierwsze wrażenia są według mnie w miarę pozytywne. Jeśli chodzi o wygląd systemu to zmieniło się dość sporo. Już od momentu instalacji widać, że Microsoft poszedł mocno w stronę polepszenia estetyki okienek. Od pierwszego uruchomienia zaskoczyła mnie liczba różnego rodzaju przejść, animacji, a także zaokrąglone rogi okienek dodające wraz z ubogaconą estetyką świeżości nowemu systemowi. Jeśli chodzi o ogólne użytkowanie to nie zauważyłem jakiś znaczących różnic w wydajności czy względnym komforcie użytkowania w porównaniu do 10. Co prawda dość znacząco zmienił się interfejs całego systemu i tak na przykład w menu wyskakującym przy kliknięciu prawym przyciskiem myszy wiele opcji zostało wzbogaconych o ikonki, a niektóre(takie jak wytnij, kopiuj, zmień nazwę i usuń) zachowały tylko oznaczenia graficzne).

Laptop z windows 11 prezentacja systemu

Zmianie uległa też lokalizacja niektórych opcji, ale jest to rzecz do której wystarczy się przyzwyczaić. I tu sam muszę się przyznać, że pierwszy raz odruchowo przesunąłem kursor w lewy dolny róg szukając menu start, co jednak nie odstraszyło mnie od nowego systemu. Tak na marginesie pozycję ikon w pasku zadań można zmieniać, co jest na plus. Sam system oprócz części graficznej na pierwszy rzut oka niewiele się różni od swojego poprzednika. Osobiście zaryzykowałbym stwierdzenie, że w obecnej formie jest to mocniej zmodyfikowana wersja Windowsa 10, jednak poprawiająca kilka rzeczy.

Co nowego na tą chwilę?

Zmian na ten moment jest sporo, a z biegiem czasu ma być ich więcej. Zmianie uległy znacząco wygląd paska zadań, menu start, różnorakich menu kontekstowych, czy aplikacji systemowych. Ciekawą zmianą jest zgrupowanie ustawień po prawej stronie paska zadań w jedno menu zwarte menu. Także zegar został połączony z menu powiadomień przez co po kliknięciu na zegar ukazuje kalendarz a nad nim oczekujące powiadomienia. Zmianie uległy ikony nowego systemu. Logo Microsoftu stało się jeszcze bardziej płaskie i równe(tak żelazko znowu poszło w ruch), inne ikonki również zmieniły znacząco swój wygląd i zostały ujednolicone. Menu start natomiast pozbawione zostało kafelek(te zostały zastąpione po prostu ikonami), i zmieniło swój układ.

Ciekawą rzeczą wydają się być odświeżone widżety, które to w 11 zmieniły swój wygląd i sposób działania zrywając z tym do czego byliśmy przyzwyczajeni we wcześniejszych wersjach systemu. W menu kontekstowym widżetów można umieścić informację o pogodzie, tym co dzieje się na świecie, czy choćby obecnego kursu dogecoina. Fajną rzeczą w moim odczuciu okazało się menu pozwalające rozszerzyć okno aplikacji na wybrany obszar ekranu wyskakujące gdy po przejechaniu na ikonkę maksymalizacji okna odczekamy z pół sekundy. I tak wiem, że istnieje do tego skrót klawiszowy, ale jest to miły ukłon w stronę osób używających głównie myszki. Zmianie uległ również eksplorator plików. Najbardziej charakterystyczną cechą nowego eksploratora plików jest porzucenie tekstowego menu z opcjami dot. plików na rzecz graficznych ikon. Zmianie uległ wygląd menu ustawień systemu, a także dostępne tam opcje, co jednak nie znaczy, że stary panel sterowania odszedł do lamusa.

Tak samo jak w 10 tak w 11 są opcje, które znajdziemy tylko tam. Mocno wybijającą się cechą nowego Windowsa są bardziej rozbudowane opcje dot. personalizacji systemu. Oprócz tapet (które te na marginesie można ustawiać teraz osobno dla każdego wirtualnego pulpitu), i wielkości ikon możemy zmieniać teraz motywy, a nawet całe kompozycje. Poprawie uległa też obsługa ciemnego motywu w aplikacjach. Wiele z tych zmian wydaje się być ponownym skierowaniem uwagi na urządzenia mobilne i sterowanie dotykiem. Jak na wstępie zaznaczyłem Windows 11 pod względem technicznym praktycznie nie różni się od 10. Sterowniki z 10 działają na 11, programy z 10 również. Część programów nawet myli 11 z 10, zważywszy zapewne na wspólne oznaczenie kodowe. Odświeżeniu uległa też oprawa dźwiękowa systemu. Rzeczą warta zauważenia jest obsługa autoHDR, DirectX 12 i jeszcze większa integracja z Xboxem i Game Pass.

Co nowego w przyszłości

Jako, że obecna wersja Windows 11 jest w fazie rozwojowej to kilka funkcji, które mają docelowo działać na nowym systemie nie jest na razie obecna. Planowana jest m.in:

 • Integracja MS Teams z systemem operacyjnym,
 • Absługa aplikacji przeznaczonych na system Android i rozbudowa sklepu z aplikacjami (rozszerzenie jej o dostęp do amazon appstore).

Wymagania nowego windowsa

 • Procesor: 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC),
 • Pamięć RAM: 4 GB,
 • Miejsce na dysku: 64 GB lub więcej,
 • Oprogramowanie układowe: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu,
 • Moduł TPM: Mikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0,
 • Karta graficzna: Zgodna z biblioteką DirectX lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0,
 • Wyświetlacz: Wyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru.

Kwestia starszych urządzeń

W kwestii starszych i słabszych urządzeń Microsoft nie pozostawia złudzeń, że Windows postanawia je porzucić. Ważnymi zmianami, które dają powód by tak myśleć jest wymóg min. 4GB ramu, czy obecność modułu tmp 2.0(ten może być zastąpiony przez tpm w wersji 1.2), czy wymóg procesora generacji 8(intel) lub 2 (w przypadku amd) lub wyższej. Z reguły większość sprzętów zakupionych do 1-2 lat wstecz będzie obsługiwać 11.

Zalety:

 • Odświeżona stylistyka systemu
 • Bogata paleta różnorakich przejść animacji
 • Poprawa niektórych interfejsów
 • Przyszłe wsparcie aplikacji z Androida
 • Zgrupowanie części ikon w jedno
 • Większe możliwości personalizacji i wyglądu
 • Opcja ustawiania okienek z poziomu przycisku maksymalizacji okna
 • Duże podobieństwo do Win 10

Wady:

 • Przebudowa interfejsu, co w przypadku starszych użytkowników może być problematyczna
 • Menu start na pasku zadań w trybie wyśrodkowania zmienia swoją pozycję w miarę otwierania aplikacji co może lekko utrudniać trafienie w nie
 • Brak wsparcia starszych urządzeń i wymóg tmp i ogólnie wyższe wymagania
 • Menu powiadomień zdaje się momentami być przeładowane powiadomieniami
 • I tu bardziej osobista refleksja, gdyż nie wiem czy dzieje się to tylko na moim sprzęcie, a mianowicie problemy z procesem explorer.exe, który to czasami zawiesza się i resetuje powodując chwilowe zniknięcie paska zadań i ikon na pulpicie. Być może jest to wina tej wersji testowej i obecnego sprzętu.
 • Na gorszym sprzęcie wiele z animacji lekko zawiesza się

Co z Windows 10

Windows 10 będzie w dalszym ciągu otrzymywać aktualizacje. Planowane zakończenie wsparcia dla 10 zapowiedziano na rok 2025. Mniej więcej od grudnia część użytkowników będzie dostawać powiadomienia z możliwością darmowego przejścia na nową wersję windowsa(podobnie jak w przypadku win 7 i 8 na 10, ale mniej nachalne).

Dla kogo nowy Windows

Nowy Windows w obecnej testowej formie skierowany będzie raczej do osób ciekawych nowości i chcących wypróbować nowe okienka. W kwestii zmian wizualnych jak i układu interfejsu jest to zapewne kolejny ukłon w stronę urządzeń dotykowych jak i ogólnie nowych użytkowników. Pewne problemy z przyzwyczajeniem się do 11 mogą mieć na pewno starzy bywalcy pamiętający jeszcze czasy 7 czy xp. Jak zwykle nowy Windows jest skierowany względnie do każdego użytkownika.

Podsumowanie

Podsumowując nowy Windows zdaje się zapowiadać całkiem dobrze a przynajmniej nie tak tragicznie jak to było z pamiętną 8. Cieszy tak duża kompatybilność z 10, a także szereg wielu naprawdę fajnych funkcji. Co do zmian estetycznych to kwestia osobista, mi tam się względnie podobają. Boleć mogą wymagania nowego windowsa, choć to też nie jest aż tak dziwne zważywszy na ciągły postęp technologiczny. Pozostaje tylko czekać na kolejne wydania i oficjalne rozpoczęcie szerszej dystrybucji systemu ok grudnia tego roku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl