Pulsoksymetr – Jaki wybrać, jak mierzyć i gdzie kupić 0
Pulsoksymetr – Jaki wybrać, jak mierzyć i gdzie kupić

Pulsoksymetr – Jaki wybrać, jak mierzyć i gdzie kupić

Pulsoksymetry to urządzenia które pozwalają na określenie stopnia nasycenia hemoglobiny tlenem. Informacja ta jest niezwykle ważna w kontekście leczenia chorób układu krążenia i oddechowego. Obecnie pulsoksymetr znajduje zastosowanie nie tylko w szpitalach, ale często stanowi uzupełnienie domowej apteczki lub akcesorium dla sportowców, czy osób zmagającymi się z dolegliwościami ze strony układu oddechowego i układu krążenia. W poniższym artykule odpowiemy sobie na liczne pytania związane z polsoksymetrami.

Do czego służy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to małe elektroniczne urządzenie, która dokonuje pomiaru saturacji (SpO2), czyli nasycenia krwi tlenem, w sposób zupełnie nieinwazyjny. Droższe modele pulsoksymetrów pozwalają na dokonanie nie tylko pomiaru tlenu, ale i pulsu prezentując nam przy tym wykresy słupkowe. Badanie odbywa się poprzez włożenie palca do środka pulsoksymetru.

Pulsoksymetr pomiar starsza osoba jak wykonać

Jak działa pulsoksymetr?

Zasada działania pulsoksymetru jest bardzo prosta i opiera się na zjawisku pulsoksymetrii czyli emitowaniu światła czerwonego i podczerwonego o różnej długości fali. Urządzenie wykorzystuje to zjawisko i oblicza stopień wysycenia tlenem, podając nam wynik w procentach. Obecnie większość urządzeń na rynku umożliwia dokonywania pomiarów tętna, która wykorzystuje pulsacyjny sygnał wytwarzany przez krew tętniczą w naszym palcu (najczęściej wskazującym).

Jak mierzyć pulsoksymetrem?

Pomiar pulsoksymetrem dokonujemy zakładając urządzenie na palec (najczęściej wskazujący), wyświetlaczem do góry aby odczyt wyniku był możliwy. Pulsoksymetr mierzy nasycenie tlenem, a wynik wyświetlany jest na ekranie urządzenia. Optymalna wartość nasycenia tlenem wynosi 95-98%. U osób w wieku powyżej 70 lat, wartość ta można być nieznacznie niższa. Wartości te będą zaniżone u osób palących tytoń, ale nadal powinny przekraczać 90%.

Pulsoksymetr - jaki wybrać?

Jako że rynek pulsoksymetrów rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia może być dużym wyzwaniem. Mimo iż pulsoksymetry z zewnątrz są do siebie bardzo podobne i różnią je wyłącznie detale, tak duże różnice znajdziemy w środku urządzenia oraz wyposażeniu zestawu. Jakie modele możemy polecić?

Pulsoksymetr napalcowy OXY 300 Microlife

Produkt wyróżnia się bardzo szybkim i precyzyjnym pomiarem. Pulsoksymetr Microlife oferuje duży i czytelny wyświetlacz OLED, na którym wyświetlane są informacje o SpO2 i puls razem z wykresem słupkowym. W zestawie otrzymujemy etui, dzięki czemu zestaw możemy zabrać ze sobą w podróż. Pulsoksymetr prezentuje się bardzo dobrze, a całość wykonana została z przyjemnego w dotyku plastiku, przez co nie sprawia nieprzyjemnego uczucia.

Pulsoksymetr napalcowy Microlife OXY-300

Pulsoksymetr napalcowy Rossmax SB200

To urządzenie które pozwala w zaledwie minutę dokonać odczytu saturacji krwi, tętna oraz stanu tętnicy. Pulsoksymetr sprawdzi się nawet dla najbardziej wymagających osób. Urządzenie pozwala na określenie siły pulsu, a za sprawą dużego wyświetlacza, odczytywania pomiarów jest bardzo ułatwione.

Pulsoksymetr Rossmax SB200

Pulsoksymetr napalcowy Rossmax SB100

Pulsoksymetr od firmy Rossmax to idealne urządzenie do oceny terapii tlenowej, badań przesiewowych bezdechu sennego czy po prostu kontroli swojego stanu zdrowia. Wyświetlacz jest nieco mniejszy niż w wypadku wyżej wymienionych urządzeń, jednak odczyt nie jest trudniejszy za sprawą dużych cyfr na ekranie urządzenia.

Rossmax Pulsoksymetr SB100 napalcowy

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl