Jak zrobić zrzut ekranu na różnych komputerach 0
Jak zrobić zrzut ekranu na różnych komputerach

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze?

Zrzuty ekranu na komputerze są chyba najpopularniejszym sposobem udostępniania mediów w internecie. Wiedza o tym jak zrobić screena pomoże czy chcemy zapisać mema,  zapisać śmieszny post na mediach społecznościowych, czy zdjęcie taktyki konkurencji - zrzuty ekranu są bardzo przydatną funkcją której każdy używa codziennie. W poniższym artykule przedstawimy jak zrobić zrzuty ekranu na wszystkich urządzeniach elektronicznych które używamy na co dzień - od smartfonów z Androidem po komputery Mac. 

Jak zrobić print screen na komputerze stacjonarnym z systemem Windows - podstawy

W przypadku Windowsa sprawa jest bardzo prosta - wystarczy jedynie wcisnąć przycisk Print Screen na klawiaturze! Oczywiście najpierw należy go znaleźć, ale tutaj przychodzimy z pomocą - na zdjęciu poniżej można zobaczyć standardową klawiaturę na której zaznaczyliśmy strzałką gdzie ona się znajduje. Po tym jak zrobimy zrzut ekranu będzie się on znajdował w naszym schowku czyli będzie tak jak zdjęcie które skopiowaliśmy. Oznacza to, że możemy go albo od razu wkleić tam gdzie planujemy, albo wkleić do programu do obróbki zdjęć takiego jak paint i tam go edytować. To wszystko, zrzut ekranu na komputerze jest gotowy!

Klawiatura Corsair zrzut ekranu skrót klawiszowy

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze stacjonarnym z systemem Windows - narzędzie wycinanie

Windows oferuje nam również narzędzie, które pozwala na robienie tylko częściowego zrzutu ekranu i jego późniejszą edycję - Narzędzie wycinanie. Aby je uruchomić wystarczy wpisać “Narzędzie wycinanie” w menu start. Tak łatwo można zrobić zdjęcie ekranu!

Narzędzie do wycinania print screen

Po uruchomieniu możemy wybrać tryb - dowolny, prostokątny i cały ekran i opóźnienie. Aby wykonać zrzut ekranu wybieramy “Nowy”, a po jego wykonaniu możemy go edytować za pomocą pióra, markera i gumki. Gdy skończymy edycję naszego zrzutu ekranu możemy wybrać pomiędzy zapisaniem, skopiowaniem do schowka lub wysłaniem mailem za pomocą odpowiednich ikon na pasku narzędzi. 

Wycinanie zdjęcia na komputerze stacjonarnym

Jak zrobić screena na komputerze stacjonarnym z systemem Windows - wycinek i szkic

Jak zrobić screen na windows? W najnowszych wersjach windows narzędzie wycinanie jest zastąpione przez program “Wycinek i Szkic”. Jego obsługa jest analogiczna, ale różni się nowocześniejszym interfejsem i dodatkowymi narzędziami edycji takimi jak np. edycja czy ołówek. Dodatkowo warto zauważyć, że program wycinek i szkic można uruchomić za pomocą skrótu klawiszowego Windows + Shift + SOdpowiadając na pytanie jak zrobić ss na windows, możemy znaleźć kilka sposobów.

Jak zrobić zrzut ekranu za pomocą klawisza print screen

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze stacjonarnym z systemem Windows - wycinane zrzuty ekranu za pomocą klawisza print screen

Kolejną funkcją Windowsa 10 jest możliwość wykonywania wycinanych zrzutów za pomocą klawisza print screen. Aby je włączyć wystarczy, że wyszukamy “wycinanie” w ustawieniach systemu, a następnie włączymy podświetlaną opcję.

Ustawienia wycinanie ekranu windows

Ustawienia wycinanie ekranu windows 2

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac lub laptopie MacBook

Aby wykonać zrzut ekranu na komputerze Mac lub laptopie MacBook należy użyć skrótu klawiszowego Shift + Command + 3. Znajdzie się on następnie na naszym pulpicie skąd możemy go udostępnić, lub edytować za pomocą programu zdjęcia. 

MacBook robienie zrzutu ekranu skrót klawiszy

Jak zrobić wycięty zrzut ekranu na komputerze Mac lub laptopie MacBook

Wykonanie wyciętego zrzutu ekranu na Macach jest analogiczne tylko należy użyć skrótu Shift + Command + 4.

Jak zrobić zrzut ekranu na MacBook

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonach iPhone

Czynność ta jest zależna od modelu. W przypadku iPhone z przyciskiem home / TouchID należy użyć kombinacji Home + Power, podczas gdy w przypadku telefonów z sensorem FaceID należy użyć kombinacji Power + Przycisk podgłośnienia. Następnie w dolnym rogu naszego telefonu pojawi się miniaturka tego zrzutu - po jej naciśnięciu będziemy mogli wybrać pomiędzy jego edycją, udostępnieniem, lub usunięciem. 

Jak zrobić zrzut ekranu na iphone

Jak zrobić zrzut ekranu w telefonach z Androidem - metoda uniwersalna

W przypadku najnowszych telefonów z systemem operacyjnym android czynność wykonania zrzutu ekranu jest uniwersalna. Żeby wykonać zrzutnależy przytrzymać przyciski power i przyciszenia przez około pół sekundy 

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie Android

Jak zrobić zrzut ekranu w telefonach z Androidem - stare telefony 

Robienie zrzutów ekranu w przypadku starszych telefonów z Androidem czynność ta zależała od producenta, ale w większości przypadków polegała ona na przytrzymaniu przycisków home i power przez około pół sekundy.

Jak zrobić zrzut ekranu Android starsze modele

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl