Jak utylizować drukarkę? Gdzie oddać drukarki? 0
Jak utylizować drukarkę? Gdzie oddać drukarki?

Jak utylizować drukarkę? Gdzie oddać drukarki?

Niestety kiedyś każdy sprzęt elektroniczny osiągnie swój kres użytkowania. Jeżeli zdarzy się tak z naszą drukarką, musimy wiedzieć jak odpowiednio utylizować drukarkę. Czy wiesz co należy zrobić aby bezpiecznie zutylizować sprzęt? Sprawdź nasz artykuł!

Czy drukarkę możemy wyrzucić do odpadów zmieszanych?

Może być to pierwsza myśl jeśli chodzi o utylizacje drukarki. Będzie to jednak bardzo poważny błąd, ponieważ drukarka posiada szereg niebezpiecznych i toksycznych substancji, które mają na celu zmniejszenie palności, czy zapobieganie zbyt szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Drukarki bez odpowiednich metali ciężkich, nie miałby prawa działać. Mimo że substancji tych stosuje się w UE wyjątkowo mało, tak mimo wszystko ich małe ilości nadal się tam znajdują. Część z substancji może powodować uszkodzenie wątroby, nerki czy innych narządów (ftalany i inne związki), ale też zaburzenia metabolizmu zarówno u ludzi jak i zwierząt wodnych – które kolejno mogą trafiać na nasze talerze (kadm, nikiel, ołów, chrom itp.). Drukarkę należy traktować jak tradycyjny elektrośmieć.

Gdzie utylizować drukarkę?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, utylizacja drukarki to bardzo istotna kwestia zarówno dla naszego zdrowia jak i naszej planety. Z racji że drukarka traktowana jest jako elektrośmieć, do jej likwidacji mamy kilka możliwości:

  1. Gminny punkt zbiórki elektrośmieci – Zdecydowanie najszybszym i najprostszym sposobem, będzie odnalezienie odpowiedniego punktu zbiórki elektrośmieci na stronie naszego Urzędu Miasta. Tam bezpłatnie zutylizujemy naszą drukarkę.
  2. Sklep komputerowy – Część sklepów może prowadzić i przyjmować elektrośmieci do ich utylizacji.
  3. Sprzedaż bądź przekazanie bliskim lub potrzebującym – Jeżeli nasz drukarka nadal działa, a my zdecydowaliśmy się na zmianę urządzenia na nowe, wtedy może zdecydować się na sprzedaż, bądź oddanie komuś potrzebującemu.

Co dzieje się z drukarką po jej przekazaniu do utylizacji?

Niezależnie od tego gdzie trafi nasza drukarka do utylizacji, ostatecznie jej miejsce będzie w centrum recyklingu, gdzie kolejno zostanie rozłożona na mniejsze części. Wszelkie zdemontowane części poddawane są sortowaniu, a elementy które mogą być poddane dalszemu recyklingowi, trafiają do dalszej obróbki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl