O historii i rodzaju systemów operacyjnych można by napisać grube tomiszcze, bowiem nie tylko mowa tu o systemach firmy Microsoft, ale też i systemach niezależnych takich jak systemy Unix (czyli popularny Linux), Chrome Os od Googla, Steam OS, Android, Windows mobile, System Apple iOS itp.
Obecnie najpopularniejszy system to Microsoft Windows.
Na przełomie lat Microsoft wydawał systemy we wszelakich odsłonach i na różnych nośnikach, od MS-Dos poprzez Windows 1.0 do 11. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w »Historia Windows« na wikipedii.
W Windows mamy możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania, gamy różnorodnych programów, począwszy od przeglądarek po edytory grafiki oraz tekstu.
Na początku istnienia systemu Windows, był on dystrybuowany z gotowym oprogramowaniem, przeglądarką Internet Explorer, edytorem graficznym Paint, edytorem tekstu WordPad, i wieloma innymi aplikacjami.
Wygląd graficznego menu Windows 2.1x
Wygląd menu Windows 3.11
Z biegiem lat Windows się zmieniał, dostosowywał się do coraz większych wymogów rynku oraz jakości i wydajności sprzętu komputerowego. W obecnych czasach mamy już do czynienia z Windows 10 czy Windows 11. Mając starszy system Windows często możemy zadać sobie pytanie, jak się do tego zabrać? Instalacja czystego systemu Windows czy może jego aktualizacja do Windows 10 lub 11 ?!.
Podzielmy może to na dwie kategorie:
1. Instalacja
2. Aktualizacja
1. Najpierw skupmy się na instalacji systemu Windows.
- Potrzebny będzie nam do tego nośnik instalacyjny z gotowym do instalacji systemem, może to być pendrive lub płyta cd/dvd/blu-ray.
- Kolejne kroki to umieszczenie nośnika w napędzie lub gnieździe usb, wybór menu botowalnego po starcie komputera (najczęściej klawiszem F12), i postępowanie wg kreatora instalacji, kilka minut i już mamy zainstalowany Windows 10 lub Windows 11. Ostatnim zadaniem jakie musimy wykonać to tylko instalacja sterowników oraz dodatkowego oprogramowania. Gotowe! Możemy cieszyć się naszym nowo zainstalowanym systemem.
2. Drugim sposobem jest aktualizacja Windows 10.
Aktualizacja Windows 10 do Windows 11 może być przeprowadzona z poziomu pulpitu naszego komputera, nie jest to zbyt trudne.
Istnieją dwa sposoby aktualizacji Windows 10, aktualizacja Windows 10 do Windows 11:
1. Możemy pobrać obraz .iso ze strony Microsoft, a następnie użyć go do aktualizacji po zamontowaniu w wirtualnym napędzie.
2. Możemy też użyć Windows 10 aktualizator, jest to program, dzięki któremu pobierzemy i zaktualizujemy system Windows.
Windows 10 Aktualizator lub inaczej mówiąc Windows 11 Updater, to nic innego jak MediaCreationTool od Microsoftu, które można pobrać »z tego linku«.
Istnieje też wersja Windows 10 Aktualizator, Windows 11 Updater, która pozwala na zainstalowanie systemu Windows 11 bez sprawdzania wymagań, dzięki użytkownikom forum github.com możemy przygotować nośnik instalacyjny, z którego bezproblematycznie zainstalujemy Windows 11.
Po adresem https://github.com/AveYo/MediaCreationTool.bat możemy pobrać i uruchomić Windows 10 Aktualizator, (Windows 11 Updater MediaCreationTool). Na stronie jest też możliwość zapoznania się z instrukcją jak krok po kroku przygotować nośnik do instalacji lub aktualizacji Windows.
Wymagania sprzętowe Windows 11 są przedmiotem krytyki od samego początku. Według niektórych są to jakieś kosmiczne wymagania — zwłaszcza te dotyczące modułu TPM 2.0 czy generacji procesora. Microsoft sam jednak przedstawił sposób, jak ominąć to wymaganie. Z drugiej strony zastrzegł, że nawet jeśli zignorujemy ostrzeżenia i zdecydujemy się na ręczną instalację systemu, to może on działać niestabilnie i nie otrzymywać dalszych aktualizacji.
Opinie o Windows 10 są różne, jednak wszystko zależy od jego użytkownika oraz potrzeb. Windows 11 jest na ten moment najnowocześniejszym i najstabilniejszym systemem operacyjnym.
Jakie macie opinie o Windows 10 ? Napiszcie w komentarzach!