Prawidłowe ciśnienie krwi – ile wynosi i jak mierzyć? Normy 4
Prawidłowe ciśnienie krwi – ile wynosi i jak mierzyć? Normy

Prawidłowe ciśnienie krwi – ile wynosi i jak mierzyć? Normy

Ciśnieniomierze stale zyskują na zainteresowaniu, dlatego tak ważna jest znajomość norm ciśnienia tętniczego. W poniższym artykule dowiesz się jakie są dopuszczalne poziomy, kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym, a kiedy o niedociśnieniu oraz jakie są ich konsekwencje.

Czym jest ciśnienie tętnicze krwi?

Ciśnienie tętnicze krwi to siła z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Im bliżej serca, tym ciśnienie tętnicze będzie wyższe i analogicznie im dalej od serca, tym ciśnienie będzie niższe. Co ciekawe, w prawym przedsionku serca ciśnienie wynosi blisko zera. W tętnicach ciśnienie krwi nie jest stałe i zmienia się w zależności od skurczu lub rozkurczu serca. Mianem ciśnienia skurczowego nazywamy moment, w którym podczas skurczu lewej komory serca, krew wtłaczana zostaje do aorty oraz dużych tętnic, to wtedy ciśnienie krwi jest najwyższe. O ciśnieniu rozkurczowym mówimy w momencie gdy ciśnienie krwi osiąga najniższą wartość, co ma miejsce w momencie rozkurczu lewej komory serca, kiedy to serce znajduje się w stanie „odpoczynku”. Ciśnienie krwi mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mm Hg).

Prawidłowe ciśnienie tętnicze – normy

Dokonując pomiaru ciśnienia tętniczego, musimy mieć na uwadze aktualne normy dotyczące ciśnienia.

Normy ciśnienia tętniczego tabela

Normy ciśnienia tętniczego – Tabela

Podsumowując dane zawarte w powyższej tabeli, normą ciśnienia tętniczego dla osoby dorosłej jest wartość poniżej 120 mm Hg (ciśnienie skurczowe) oraz 80 mmHg (ciśnienie rozkurczowe). Ciśnieniem prawidłowym w górnej granicy 120-129/80-84 mm Hg. Wysokie ale nadal prawidłowe ciśnienie notujemy od 130-139/85-89 mm Hg. Gdy nasze ciśnienie przekroczy 140/90 mm Hg – wówczas mówimy o nadciśnieniu tętniczym. Musimy jednak pamiętać że są to normy ciśnienia przypisane do osób dorosłych, inne normy ciśnienia występują u osób starszych, a jeszcze inne u dzieci czy noworodków.

Konsekwencje nadciśnienia tętniczego

Dbanie o odpowiednio niskie ciśnienie krwi oraz częsty pomiar powinno stanowić dla każdego z nas istotną kwestię. Nadciśnienie stanowi bardzo duże zagrożenie dla układu krwionośnego i w znaczny sposób wpływa na zwiększenie ryzyka jego choroby, dlatego tak ważne jest dążenie do jego wyrównania. Naukowcy opracowali tabele która obrazuje ryzyko zgonu na choroby układu sercowo-naczyniowego pod względem wysokości ciśnienia tętniczego krwi i innych czynników (źródło: Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego).

Ryzyko zgonu z powodu nieprawidłowego ciśnienia

Ryzyko zgonu z powodu nieprawidłowego ciśnienia – Tabela

Jak zmierzyć ciśnienie tętnicze

Szacuje się że nawet kilka milionów osób w Polsce nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problemy z nadciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie określane jest mianem cichego zabójcy, bowiem objawów tej choroby można po prostu nie odczuwać. Rozwiązaniem jest dokonywanie częstych pomiarów. Aby dokonać pomiaru, musimy posiadać ciśnieniomierz. W trakcie dokonywania pomiarów, pamiętajmy o przestrzeganiu 7 głównych zasad prawidłowego pomiaru:

  1. Nie rozmawiaj – Rozmowa może zwiększyć pomiar nawet o 15 mm Hg,
  2. Rękaw ciśnieniomierza nakładamy na nagie ramię,
  3. Wesprzyj przedramię na poziomie serca,
  4. Stopy trzymaj na podłodze,
  5. Nogi luźno rozstawione,
  6. Plecy oparte,
  7. Badanie na czczo.

Dokonując pomiary, pamiętajmy o systematyczności. Pomiar ciśnienia dokonywany o stałej porze dnia, pozwoli nam śledzić wyniki i ewentualne zmiany ciśnienia (ciśnienie może się różnić w zależności od pory). Dodatkowo przed dokonywaniem pomiaru, nie pijmy kawy oraz nie palmy papierosów, które mogą znacznie zakłócić wyniki badania.

Jak zadbać o prawidłowe ciśnienie tętnicze?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie pierwsze oznaki podwyższonego ciśnienia, w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Mimo iż na rynku znajdziemy tabletki obniżające ciśnienie krwi, tak cała reszta zależy już od nas. Co możemy zrobić aby zmniejszyć ciśnienie? Postarajmy się urozmaicić naszą dietę o witaminy i minerały, w naszym jadłospisie muszą znaleźć się warzywa i owoce, które będą stanowić bogatą bazę potasu, który skutecznie reguluje ciśnienie. Koniecznym będzie ograniczenie spożycia lub rezygnacja z kawy, wyrobów tytoniowych oraz soli. Kolejnym ważnym czynnikiem będzie odpowiednie nawodnienie organizmu, zastąpienie czerwonego mięsa rybami. Osoby które znajdują się w grupie podwyższonego ciśnienia, powinno zmobilizować się do aktywności fizycznej.

Komentarze do wpisu (4)

27 grudnia 2021

Mam 50 lat i ciśnienie 150 na 85 Puls 60

13 marca 2022

Mam 56lat ciśnienie 149/86 puls 81

11 kwietnia 2022

To dobre miejsce na licytacje. Kto ma większe?

19 maja 2022

Ja mam od paru dni ciśnienie 114/45,puls 87

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl