Poradnik jak zamontować dysk SSD w komputerze 3
Poradnik jak zamontować dysk SSD w komputerze

Poradnik jak zamontować dysk SSD w komputerze

Dyski SSD w ostatnich latach podbijają rynek szturmem. W końcu, po wielu latach bycia drogą opcją, dostępną tylko dla entuzjastów, aktualnie nawet najbardziej szary Kowalski może sobie pozwolić na zakup dysku SSD w pojemności, która nie zapełni się samym systemem i programami codziennego użytku. Oczywiście zakup to jedno, a użytkowanie to drugie. Jak taki dysk zamontować? Jak sklonować system ze starego dysku, a może lepiej zainstalować system na nowo? Na wszystkie te pytania i nie tylko postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Krótki poradnik jaki dysk SSD wybrać

Oczywiście jak wiadomo wszystkie dyski SSD są szybsze od zwykłych twardzieli, ale jak wiadomo zawsze na świecie znajdą się równi i równiejsi. Dyski SSD dzieli się na dwie główne kategorie które są zależne od wykorzystywanego interfejsu, czyli mowa albo o dyskach SSD SATA, albo dyskach SSD NVMe.  Te pierwsze najczęściej występują w standardowym formacie 2,5” którego nazwa wzięła się od dysków twardych które posiadały talerze o średnicy 2,5”. Dodatkowo są dużo tańsze i popularniejsze, ponieważ pasują nie tylko do najnowszych, ale nawet do bardzo starych komputerów - dysk SSD SATA 2,5” jest kompatybilny nawet z komputerami sprzed dwóch dekad.  Te drugie najczęściej występują w formacie M.2 o długości 80, lub 42 mm, czyli M.2 2242, lub M.2 2280. Kosztem wysokiej ceny i kompatybilności jedynie z najnowszymi komputerami (na komputerach opartych o procesory intel wsparcie do protokołu NVMe zostało wprowadzone wraz z platformą Z97, a na komputerach AMD wsparcie zostało wprowadzone wraz z architekturą AMD Ryzen) dyski SSD NVMe osiągają dużo wyższą wydajność - aktualnie, ich maksymalną prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego to około 8000 MB/s czyli 16 razy więcej od przeciętnego dysku SSD SATA i 80 razy więcej od przeciętnego dysku HDD SATA.  Jaki więc dysk należałoby wybrać? W większości przypadków najlepiej jednak wybrać zwykły dysk SSD SATA, ponieważ odczyt i zapis sekwencyjny to nie wszystko. Główną przewagą dysków SSD nad zwykłymi dyskami twardymi, dzięki której są one dużo wydajniejsze podczas codziennego użytkowania jest bardzo niski czas dostępu, a pod tym względem dyski SSD NVMe i SSD SATA nie różnią drastycznie. Dlatego też jeśli zależy nam na balansie pomiędzy jakością i ceną dyski SSD SATA wciąż są najlepszym wyborem. Jeśli zależy nam na jak najniższych kosztach i nie planujemy na dysku wykonywać dużo ciągłych operacji odczytu i zapisu plików mających wiele gigabajtów bardzo dobrym wyborem będzie dysk SSD SATA z serii Patriot Burst. Jeśli szukamy balansu pomiędzy wydajnością i ceną bardzo dobrym wyborem jest seria dysków SSD SATA Crucial MX500, a gdy zależy nam na maksymalnej wydajności należy sięgnąć po dyski NVMe - dwa które się wyróżniają spośród tłumu to Adata Gammix S11 Pro, a także Samsung 970 Pro.

Dysk SSD Montaż M.2

Montaż dysku SSD SATA w formacie 2,5” w komputerze krok po kroku

  1. Ściągamy oba panele boczne naszego komputera
  2. Lokalizujemy klatkę na dyski w której możemy go zamontować
  3. Przykręcamy dysk do klatki
  4. Podłączamy przewód SATA do płyty głównej
  5. Podłączamy przewód SATA do dysku 
  6. Podłączamy przewód zasilania SATA do dysku
  7. Włączamy komputer
  8. Jeśli dysk jest wykrywany w biosie, lub systemie to wyłączamy komputer i zakładamy panele boczne. 

Instalacja dysku SSD M.2 w komputerze krok po kroku

  1. Ściągamy panel boczny przykrywający komorę z płytą główną naszego komputera.
  2. Lokalizujemy slot M.2 w naszym komputerze.
  3. Upewniamy się, że kołek montażowy jest wkręcony na odpowiednią długość.
  4. Wkładamy dysk M.2 do slotu.
  5. Przykręcamy dysk M.2 do kołka montażowego
  6. Jeśli dysk jest wykrywany w biosie, lub systemie to wyłączamy komputer i zakładamy panel boczny.

Problemy które możemy napotkać podczas montażu dysków 2,5”

Najbardziej podstawowym problemem jest brak klatki na dyski 2,5”. Nie jest to nic trudnego - wystarczy jedynie kupić adapter z klatki 3,5” na 2,5”, których koszt zamyka się w kwocie paru złotych. Można również zostawić “latający” dysk który trzyma się tylko na kablach i, z racji braku części ruchomych nic mu się nie stanie. Oczywiście nie rekomendujemy tego, a jedynie informujemy o możliwości takiego rozwiązania.

Drugim Problemem jest brak odpowiedniego kabla zasilającego. W takim przypadku również wystarczy zastosować odpowiedni adapter - wystarczy nam albo Adapter z Molex na SATA, albo rozdzielacz SATA.

Trzecim Problemem jest brak wolnych portów sata na płycie głównej - w takim przypadku potrzebny będzie nam kontroler SATA na PCI, lub PCI-Express.

Jednakże jeśli nas dysk jest podłączony i wykrywany w biosie, ale nie jest wykrywany w systemie należy go zainicjować. By to zrobić z poziomu systemu windows należy wejść w program zarządzanie komputerem, wybrać zakładkę zarządzanie dyskami, wybrać nasz dysk, a następnie kliknąć zainicjuj. Później należy go odpowiednio sformatować i nasz dysk jest gotowy do użytku. 

Jeśli nasz dysk jest zainstalowany poprawnie i nie jest wykrywany w biosie to, niestety, jest on najprawdopodobniej po prostu zepsuty.

Problemy które możemy napotkać montażu dysków M.2

Jedynym problemem fizycznym jaki możemy napotkać, jest brak odpowiedniego slotu M.2. W takim przypadku trzeba będzie się zaopatrzyć w odpowiedni kontroler PCI-Express. Należy jednak zauważyć, że jeśli nasza płyta główna nie posiada odpowiedniego slotu M.2 typu B+M to najprawdopodobniej nasz komputer nie wspiera protokołu NVMe i w takim przypadku będziemy musieli się upewnić we własnym zakresie.

Problemem natury programowej jaki może nas spotkać podczas instalacji dysku M.2 jest brak inicjalizacji, który można rozpoznać po tym, że dysk jest widoczny w biosie, ale nie jest widoczny z poziomu menedżera plików. W takim przypadku należy wykonać czynności opisane w poprzednim akapicie.

Instalacja nośników danych opartych o półprzewodniki w laptopach

Procedura w przypadku laptopów jest bardzo uzależniona od modelu - w niektórych (np. Lenovo ThinkPad T440p) wystarczy zdjąć pokrywę i wymienić dysk, a w innych trzeba będzie rozbierać całego laptopa. Należy więc przejrzeć procedurę we własnym zakresie. Na szczęście nie jest to nic trudnego - wystarczy, że użyjemy wyszukiwarki i wpiszemy w nią frazę “laptop x wymiana dysku” lub “laptop x teardown”, a pokaże się przed nami wideo, które wszystko nam pokaże. 

Czy lepiej sklonować system z dysku HDD, lub może zainstalować system na nowo?

To zależy od naszych preferencji. Jeśli zależy nam na jak najwygodniejszym transferze bardziej sensownym wyborem jest klonowanie dysku. Proces będzie dużo płynniejszy, a nawet nie zauważymy niższej wydajności. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnej wydajności systemu lepiej zainstalować go od nowa. 

Jak widać instalacja dysku SSD nie jest bardzo skomplikowanym systemem, a problemy które podczas niej występują są rzadkie i proste w ich naturze. Dlatego też jeśli mamy taką możliwość powinniśmy jak najszybciej kupić sobie dysk SSD, ponieważ jest to bardzo prosty i tani sposób na “ożywienie” nawet starych komputerów. 

Komentarze do wpisu (3)

8 lipca 2021

Dzięki

29 października 2021

Bardzo ciekawy wpis! Przeniesienie się na laptop z dyskiem SSD jest wygodne. Co do dysku zewnętrznego, nadal mam w planie korzystać z HDD. Jest tańszy i łatwiejszy w obsłudze przy ewentualnym odzyskiwaniu danych. Zawsze korzystam z pomocy komtek, jednak dzięki robieniu backupów nie jest to aż tak bardzo potrzebne.

30 grudnia 2021

A jak podłączyć ssd do płyty, gdzie jest tylko port PCI ( nie PCIE) ?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl