Jaki monitor dla gracza? cz. 2. Jaka przekątna?
Jaki monitor dla gracza? cz. 2. Jaka przekątna?

Jaka rozdzielczość i przekątna ekranu? Poradnik cz.2 
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU!

Mogłoby się zdawać, że przekątna i rozdzielczość ekranu to pierwszy i jeden z głównych parametrów, które każdy z nas analizuje podczas wyboru monitora. Jeśli myślisz, że lepiej kupić monitor o możliwie największej przekątnej to powinieneś się zatrzymać i pomyśleć na spokojnie.

Czy im większa przekątna, tym lepiej?

NIE

Tak naprawdę w tym przypadku trzeba spojrzeć na wiele aspektów.

Czy mam gdzie postawić większy monitor?
Czy będę w stanie bez kręcenia głową, ogarnąć cały monitor?
Czy moje biurko oraz krzesło pozwoli na ustawienie monitora w odległości co najmniej 50 cm od oczu?

To bardzo ważne pytania, które musi zadać sobie każdy kupujący, ponieważ wpływają na nasz komfort, zdrowie i bezpieczeństwo.

Pamiętajmy również że szerokość monitora nie musi iść w parze z przekątną ekranu! Przykładowo kupując 29-calowy monitor o proporcjach ekranu 21:9 będzie dużo szerszy od 24-calowego monitora o proporcjach 16:10!

Aktualnie najpopularniejsze warianty, jeśli chodzi o proporcje to:

1⃣16:9- jest to panoramiczny format oferujący rozdzielczość m.in. 1920 × 1080. Znamy go pod nazwą Full HD. Jest to najpopularniejszy aktualnie format w polskich domach, jak i u wymagających graczy komputerowych.

2⃣16:10- ten format oferuje rozdzielczość rozszerzoną względem pionu w Full HD. Zamiast 1080 pikseli tutaj jest 1200. Obraz nie jest taki prostokątny, ale mimo wszystko nadal zachowuje wrażenie obrazu panoramicznego. Najczęściej tego typu monitory są wykorzystywane przez grafików komputerowych.

3⃣21:9 – zwany w Komteku „kinówką” Doskonały do gier (!) oraz do oglądania filmów. Gry na tym monitorze mają dużo więcej obrazu po bokach, co zapewnia dużo lepsza jakość gry.

Dlatego przed dokonaniem zakupu odpowiedniego monitora, warto przemyśleć jakie będzie jego przeznaczenia. Ponieważ nie zawsze większy monitor sprawdzi się lepiej.

Jak widzimy rozdzielczość ma bardzo duże znaczenie nie tylko przy oglądaniu filmów czy obróbce zdjęć. Ten parament jest bardzo ważny przy programowaniu, ale też oczywiście przy grach komputerowych.
Zawsze przed zakupem zapytaj eksperta, który najpierw zbada Twoje potrzeby dotyczące monitora a później zaproponuje optymalne dla Ciebie warianty. W Komtek pracują sami pasjonaci sprzętu oraz rozwiązań dopasowanych do potrzeb :) Zapytaj nas jaki monitor będzie dla Ciebie odpowiedni! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium