Płyty główne

Płyta główna i jej standard

Decydując się na wybór płyty głównej, musimy pamiętać że jest to jeden z najważniejszych elementów naszego przyszłego komputera, dlatego warto kilkukrotnie przemyśleć wybór. To właśnie do płyty głównej podłączane są inne podzespoły, a sama płyta główna odpowiada za ich działanie oraz odpowiednią wymianę danych. Przy wyborze pamiętaj aby zwrócić uwagę na kompatybilność z innymi podzespołami które chcemy wykorzystać lub które już mamy jeżeli decydujemy się na modernizację. Płyta główna stanowi pierwszy element, który montujemy w naszej obudowie komputerowej i to ona determinuje możliwość późniejszego modernizowania naszego zestawu.

Na co zwrócić uwagę?

Jedną z najważniejszych kwestii na które musimy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego układu CPU. Płyty główne dysponują własnym gniazdem procesora, a ten dopasowany musi być do chipsetu. Takim sposobem przechodzimy do różnic między układami. Intel oferuje nam np. socket 1150, 1151, 1155, 2011-3, a AMD np. socket AM3, AM3+, AM4, FM2+. Jeżeli chcemy aby nasz procesor działał prawidłowo, musimy wybrać odpowiedni socket. 

Inne kluczowe podzespoły

Znając już najważniejszy parametr, czas poruszyć kwestie pozostałych parametrów. Każda płyta główna może obsługiwać inny rodzaj pamięci RAM, oraz inne częstotliwości taktowania. Szukając płyt gamingowych, warto skierować się na płyty gamingowe obsługujące kości DDR4 z taktowaniem co najmniej 2133 MHz. To nie wszystko, płyty mogą różnić się też ilością różnego rodzaju złącz, maksymalną ilością pamięci RAM, czy też samym rozmiarem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl