Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Napędy optyczne - ich funkcje i rodzaje

Mimo iż obecnie coraz rzadziej korzystamy z płyt jako nośników danych, to napędy optyczne nadal nie tracą na popularności i cieszą się dużym zainteresowaniem. Zakup napędu optycznego to nadal doskonały pomysł, który sprawdzi się zarówno do zastosowań biurowych jak i domowych. Niezależnie od tego że wydawać by się mogło że szczyt zainteresowania płytami minął, to nadal pozostają one w powszechnym użytku. W ofercie sklepu internetowego Komtek24 znajdziesz wiele ciekawych produktów renomowanych firm. Chcesz wiedzieć jak działa napęd optyczny, jakie są jego rodzaje i funkcje, a może na co zwrócić uwagę decydując się na zakup napędu optycznego?

Jak działa napęd optyczny?

W bardzo dużym uproszczeniu, napęd optyczny to urządzenie, które ma za zadanie odczytywanie i zapisywanie danych z wykorzystaniem lasera świetlnego. Napęd optyczny może występować w formię wewnętrznej ale i zewnętrznej. Napęd optyczny musi wyróżniać się niebywałą precyzją, bowiem dane zapisywane są w zagłębieniach na płycie CD lub DVD i to z nich odczytywane są nasze dane. Budowę napędu podzielić możemy na 3 najważniejsze elementy:

  • Silnik napędzający płytę - To właśnie ten element odpowiada za kontrolę szybkości obrotu płyty w ciągu minuty. Wartości te mogą wahać się w trakcie minuty od 200 do 500, w zależności od miejsca pomiaru.
  • Laser i soczewka - Elementy te odpowiedzialne są za odczytywanie danych.
  • Ramie lasera i element sterujący - Mechanizm ten odpowiada za podążanie lasera wzdłuż ścieżek z danymi.

Rodzaje napędów optycznych

Na rynku znajdziemy wiele napędów optycznych i możemy je podzielić głównie na zewnętrzne i wewnętrzne:

  • Napęd optyczny wewnętrzny - Ten rodzaj napędu możemy podzielić na dwa dodatkowe rodzaje, a dokładniej na napędy przeznaczone do komputerów stacjonarnych jak i do laptopów. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia które montujemy wewnątrz obudowy komputerowej. Napęd optyczny dla komputera stacjonarnego posiada interfejs SATA, dzięki czemu jest kompatybilny z większością płyt głównych na rynku.
  • Napęd optyczny zewnętrzny - To napędy które podłączamy do naszego urządzenia za pośrednictwem portu USB 2.0 lub USB 3.0. Ich wyjątkowym atutem jest ich duża mobilność, ponieważ bez trudu możemy zabrać je ze sobą w podróż. A to nie wszystko, bowiem napęd zewnętrzny można łatwo i szybko podłączyć do innych sprzętów, np. telewizora, komputera lub odtwarzacza multimedialnego.

Rodzaj obsługiwanego napędu

Napędy optyczne możemy podzielić dodatkowo na rodzaje obsługiwanych nośników (płyt):

  • Napęd CD - To urządzenia które umożliwiają obsługiwanie tradycyjnych płyt, które na rynku dostępne są już od 1982 roku! Niestety tracą one na popularności z powodu bardzo małej pojemności, która wynosi od 650 do 700 mb.
  • Napęd DVD - Wyższa klasa urządzeń, które pozwalają nam na obsługiwanie płyt o znacnzie większej pojemności, bo już 4,7 GB. A to nie wszystko, bowiem występują też w wersji dwuwarstwowej z pojemnością na poziomie 8,5 GB lub 8,7 GB. Na rynku znajdziemy też mniej popularne urządzenia, które umożliwiają odczytywanie płyt o pojemności 17,08 GB.
  • Napęd Blu-Ray - Najnowszy standard płyt, który umożliwia obsługiwanie płyt o zawrotnej pojemności od 25 do nawet 400 GB. 

Warto zwrócić uwagę czy kupowane przez nas urządzenie umożliwia nie tylko odczyt ale też i zapis, bowiem nie wszystkie urządzenia umożliwiają to.

Na co zwrócić uwagę wybierając napęd optyczny?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zakup napędu optycznego, to teraz czas zastanowić się nad poszczególnymi parametrami które będą miały istotny wpływ na działanie naszego urządzenia. Pamiętajmy aby dobrze sprawdzić i upewnić się że produkt spełni nasze oczekiwania.

  • Interfejs - To parametr który podpowiada nam w jaki sposób podłączany jest napęd do urządzenia. Jeżeli będą to modele zewnętrzne, to parametr będzie miał wartość USB. W wypadku napędów wewnętrznych, mogą być to odpowiednio interfejsy SATA, eSATA, FireWire lub IDE/ATAPI. Przed zakupem pamiętajmy aby sprawdzić, który obsługuje nasz komputer i płyta główna.
  • Wymiary - Na rynku występują dwa rodzaje, standardowy oraz wersja typu Slim.
  • Prędkość zapisu i odczytu danych - Wartość przedstawiana jest dla każdej z płyt osobno. W wypadku zapisu, sami mamy możliwość wyboru prędkości z jaką przenoszone są dane.
  • Rozmiar bufforu - Jest to po prostu pamięć podręczna. To do niej trafiają dane które są najczęściej wykorzystywane, dzięki czemu dostęp do nich jest znacznie szybszy. Pamiętajmy aby wybierać urządzenia które oferują znacznie większy buffor.
  • Czas dostępu - Parametr informuje nas o średnim czasie w jakim otrzymujemy dostęp do zapisanych danych na płytach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl