Co to dyski SSD?
Twój komputer w ostatnim czasie znacznie zwolnił? A może najnowsze gry i programy uruchamiają się zbyt długo? W takim wypadku odpowiedzią na Twoje problemy będzie dysk SSD, który pozwoli Ci na znaczne skrócenie czasu uruchamiania gier i aplikacji, ale też samego systemu operacyjnego. Dyski SSD (ang. solid state drive) to urządzenia pamięci masowej oparte o kości NAND. Oznacza to, że z racji braku ruchomych części i opierania się jedynie na prędkości elektronów są one dużo szybsze od tradycyjnych dysków twardych - szczególnie jeśli chodzi o czasy dostępu. Dzięki temu dyski SSD znacząco przyspieszają działanie praktycznie każdego komputera i są najczęściej wybieranym rodzajem dysku na rynku. Jedyna wada dysków SSD to trochę wyższa cena, ale w naszej ofercie można znaleźć dyski zarówno z niższej, jak i wyższej półki.
Formaty dysków SSD
Dyski SSD są dostępne w naprawde wielu formatach z czego dwa najpopularniejsze to M.2, a także 2,5”. Dyski 2,5” są dużo popularniejsze i z racji większych wymiarów wymagających mniej skomplikowanych płytek drukowanych są zazwyczaj tańsze, przez co są preferowanym wyborem wielu konsumentów. Natomiast dyski M.2 mogą oferować zauważalnie lepszą wydajność, mniejsze wymiary (dzięki czemu nasz komputer będzie wyglądał schludniej i do tego będzie cechował go lepszy przepływ powietrza), a także jest to idealny wybór jeśli posiadamy w laptopie dysk twardy i chcielibyśmy go rozbudować o szybki dysk SSD.
Jaka pojemność dysku SSD będzie dla mnie odpowiednia?
Aktualnie najpopularniejszymi pojemnościami dysków SSD są 250 i 500GB. Wyższe pojemności są już zauważalnie droższe, a także wielu użytkowników nie czuje potrzeby posiadania większego magazynu danych. Pojemność 250GB będzie odpowiednia jeśli szukamy dysku do komputera domowego, na którym planujemy przechowywać zdjęcia, a muzykę, czy filmy streamować z chmury. Pojemność 500GB będzie odpowiednia jeśli dysk będzie się znajdował we współczesnym komputerze do gier.
Co to dyski NVMe?
Dyski NVMe wykorzystują interfejs NVM Express który pozwala na dużo szybsze prędkości odczytu i zapisu na dużo wyższym poziomie w porównaniu do dysków SATA. Jest to spowodowane przez to, że interfejs SATA został stworzony dla wymogów dysków twardych których prędkości maksymalne osiągają około 150MBps podczas gdy maksymalne prędkości dysków SSD są liczone w gigabajtach na sekundę. Interfejs NVM Express został stworzony specjalnie dla dysków SSD i aktualnie najszybsze dyski SSD nie są ograniczone przez interfejs, a przez złącza PCI-E - aktualnie najpopularniejszym “szybkim” standardem PCI-E jest wersja 4.0 która pozwala na przesył o maksymalnej prędkości na poziomie 8 gigabajtów na sekundę.
Dysk SSD czy HDD?
Obok dysków SSD na rynku konsumenckim bardzo popularne są też zwykłe dyski twarde czyli HDD. Dyski HDD są oparte na talerzach magnetycznych i głowicy, przez co są zauważalnie wolniejsze, ale również tańsze. Dyski HDD będą idealne dla osób które albo nie dbają o porządek na swoim komputerze, albo planują przechowywać na nim spore ilości danych.
Aktualnie uznaje się, że dyski SSD to niezbędne elementy każdego komputera i jeśli zależy nam na sporym magazynie danych to lepiej postawić albo na duży dysk SSD albo na połączenie mniejszego SSD na system i dużego HDD na dane jeśli nie będziemy mieli problemu z dwoma róznymi partycjami.
Zalety dysków SSD
Jedną z największych zalet na jakie należy zwrócić uwagę mówiąc o dyskach SSD, jest ich niesamowita odporność na uszkodzenia oraz wyjątkowo cicha praca przy niskim zapotrzebowaniu na energię. To dlatego bardzo często dyski te nazywane są następcami dysków talerzowych, które niestety miały znacznie większy problem z żywotnością. A to nie wszystko, bowiem dyski SSD mogą w znaczny sposób przyśpieszyć działanie naszego komputera. Często zmiana dysku HDD na SSD pozwala bardziej przyśpieszyć działanie komputera niż wymiana innych podzespołów. Wybierając dyski SSD zyskujemy dysk który wyróżnia się żywotnością, wyjątkową jakością oraz prędkością, nieosiągalną dla tradycyjnych dysków HDD.